Jau trīspadsmito reizi septembra nogalē ikvienam būs iespēja ielūkoties zinātnieka darbā, apmeklējot Zinātnieku nakts pasākumus. Eiropas Zinātnieku nakts ir kļuvusi par stabilu tradīciju ik septembri arī Latvijā un savā ziņā arī par gada zinātnes svētkiem. 28. septembrī durvis vaļā vērs augstskolas, universitātes, zinātniskie institūti un laboratorijas, aicinot ikvienu ielūkoties zinātnes virtuvē. Šogad Zinātnieku nakts tēma ir “Zinātne veido mūs” un ikviens aicināts vērot, kā zinātne ietekmē mūs - sākot no sīkākās šūnas līdz pat lietām, kas maina mūsu visu dzīvi uz šīs planētas.

Raidījumā Zināmais nezināmajā par šī gada Zinātnieku nakts norisēm stāsta Valsts Izglītības attīstības aģentūras Zinātnes, pētniecības un inovāciju politikas atbalsta departamenta Pētniecības starptautisko programmu nodaļas vadītāja Maija Bundule, Vides Risinājuma institūta komunikācijas speciāliste Guna Dātava, Rīgas Tehniskās universitātes zinātņu prorektora vietnieks Gatis Bažbauers un RTU Zinātnieku nakts organizētāja Elīna Karaseva.

126  grāmatas ar ķēdēm – tāds mantojums ir saglabājies no 15. un 16. gadsimta Rīgas bibliotēkām un stāstu par pieķēdētām grāmatām varēs uzzināt Zinātnieku naktī. Ar kultūrvēsturiskā mantojuma apzināšanu šajā Zinātnieku naktī saistīta ir Latvijas Universitātes akadēmiskajā bibliotēkā, tajā būs stāsts par aizslēgtām un slēdzamām grāmatām un to stāstīs bibliotēkas rokrakstu un reto grāmatas nodaļas vadītāja Aija Taimiņa.

Savukārt  LU Humanitāro zinātņu fakultātē runās par kustību. Ieskatu šajā programmā sniedz  šīs fakultātes profesore  Ausma Cimdiņa.

Zinātnieku nakts pasākumi gaidāmi daudzviet Latvijā, kā Rīgā, tā lielākajās Latvijas pilsētās un reģionos.

Rīgas Stradiņa universitātes anatomikumā ikviens varēs pārbaudīt to, cik laba ir viņa stāja un cik vesels mugurkauls, kā arī dzirdēt sociālantropologu stāstus par viņu pētījumiem, turpretī Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas klīnikā ikviens aicināts iepazīt savas emocijas un noteikt savu personības tipu. Savukārt Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā būs iespēja paša rokām atdzīvināt simulācijas manekenu, iejusties ķirurga ādā simulētā operāciju zālē.

Latvijas Lauksaimniecības universitāte šogad programmā īpaši uzsvērusi zinātnes vēsturi, ļaujot apmeklētājiem iepazīt to, kā zinātne vakar ļāvusi mums piedzīvot zinātni šodien. Būs iespēja virtuāli ceļot laikā, vērot mākslu, kas rodas no datortehnikas, iepazīt pasaulē vecākos un jaunākos maksāšanas līdzekļus, uzzināt modernos augsnes auglības noslēpumus, kā arī iepazīt elektromotorus, kas nākotnē vadīs mūsu auto.

Valmierā Vidzemes augstskola šoreiz zinātni vārda tiešā nozīmē iznesusi ielās un, respektējot Valmieras kā gadsimtiem senas tirgotāju un Hanzas pilsētas vēsturi, Valmieras tirgus paviljona ēkā tiks “tirgots” intelekts un zināšanas un “iesaiņots” padoms katram pasākuma apmeklētājam. No plkst. 19 līdz 21 zinātnieki iejutīsies tirgotāju lomā, demonstrējot savus sasniegumus sabiedrībai viegli uztveramā un atraktīvā veidā. Tāpat ikvienam interesentam būs iespēja nonākt papildinātās realitātes  pasaulē un izpalīdzēt valmierietim, komponistam Jāzepam Vītolam.

Daugavpils Universitāte piedāvās apmeklētājiem gan ķīmijas, gan fizikas paraugdemonstrējumus, gan ļaus ielūkoties ģenētiķa ikdienas dzīvē. Tāpat līdzās dažādām aktivitātēm Daugavpils universitāte aicina ikvienu vairāk iepazīt  Latvijas un ne tikai Latvijas dabu - vaboļpētnieku laboratorijā būs iespēja paviesoties Filipīnās, klausoties biologu stāstos par piedzīvoto ekspedīcijā Minda-nao salas džungļos. Taču tie, kuriem īpaši tuva ir tehnika, varēs aplūkot industriāli ražotos robotus.

Tāpat zinātnieku nakts  pasākumi būs piedzīvojami dažādos zinātniskos institūtos, tostarp Koksnes ķīmijas institūtā, BIOR, Organiskās sintēzes institūtā un citviet.

Eiropas Zinātnieku nakts pasākumi notiks piektdien, 28. septembrī, visā Latvijā un tā aicina atklāt, kā zinātne veido mūs. Eiropas Zinātnieku nakts pasākumi notiks 15 Latvijas pilsētās un novados: Rīgā, Baldonē, Cēsīs, Daugavpilī, Dižstendē, Dobelē, Engurē, Jelgavā, Liepājā, Papē, Priekuļos, Rēzeknē, Salaspilī, Valmierā un Ventspilī. Pasākumu programma: zinatniekunakts.lv.