Jau rīt, 17.decembrī, kolēģi no Radio 5 dodies stikla studijā Doma laukumā, lai sāktu šī gada “Dod pieci” labdarības maratonu. Akcijas mērķis ir panākt, lai paliatīvās aprūpes sistēma ir vērsta uz cilvēku un viņa vajadzībām.

Šodien raidījumā Zināmais nezināmajā mēģināsim skaidrot, kā varētu attīstīties paliatīvā medicīna nākotnē. Mūsdienās pētnieki daudzās medicīnas jomās pamatoti cer uz robotikas un mākslīgā intelekta attīstību. Vai tas varētu atvieglot arī smagi slimo cilvēku aprūpi, analizē Latvijas Universitātes Datorikas fakultātes profesors Leo Seļavo, Latvijas Tehnoloģiskā centra eksperts un Rīgas Tehniskās Universitātes pētnieks Juris Lauznis, Bērnu paliatīvās aprūpes komandas galvenā māsa Sofija Tomase un kapelāns pieaugušo paliatīvajā aprūpē Varis Bogdanovs.

„Mākslīgais intelekts paliatīvajā aprūpē – tā ir tagadne,” atzīst Leo Seļavo.

„Pagaidām grūti iedomāties, ka kāds robots var aizstāt mūsu darbu, jo mums pirmkārt, ir empātija, silta roka, dzīvs acu skatiens, un ne vienmēr visu darām pēc algoritma, ir vajadzīga individuālā pieeja," atzīst Sofija Tomase.

Varis Bogdanovs vērtē, jo tehnoloģijas vairāk atvieglos mediķu un kopēju fizisko darbu un praktiskās lietas, jo vairāk būs laika kopā būšanai un sarunām, tur, kur cilvēks ir neaizvietojams.

Robotus izmanto bērnu rehabilitācijā

GEO gaitas robots ir radīts Šveicē un Eiropā šādus  robotus jau izmanto aptuveni  desmit gadus – tie palīdz uzlabot un atjaunot gaitas kustības, stiprina muskuļus cilvēkiem, kuriem ir cerebrāla trieka, muguras smadzeņu bojājumi, insults, traumatiski galvas smadzeņu bojājumi un vēl virkne citas kaites, kas apgrūtina cilvēkam  kāju kustības.

Kā rehabilitācijas centrā „Poga” ar GEO gaitas robota palīdzību ārstē  bērnus, stāsta  rehabilitācijas centra “Poga” fizioterapeits Rihards Pētersons.

Tāds kā elektriskais skrejceļš, kurš aprīkots ar kāju stiprinājumiem, kur līdzīgi kā slēpēs tiek ieliktas kājas un tad šī mašinērija tās kustina – tā vienkāršoti var aprakstīt GEO System gaitas rehabilitācijas robotu. Rehabilitācijas centra „Poga” šāds aparāts ir jau kopš centra pirmsākumiem, tas ir, kopš 2015. gada. Kā stāsta centra fizioterapeits Rihards Pētersons, šis robots gan atvieglo fizioterapeita darbu, bet galvenais, tas  daudz efektīvāk uzlabo  pacientu gaitu. Pacientam no sākuma tiek uzvilka veste ar stiprinājumiem, kurus pēc tam iekarina uz stangas, kas izvietota virs  celiņa,  pa kuru staigās pacients.

Šādā nodarbībā tiek stimulēti ne tikai kāju muskuļi, bet, pateicoties tam, ka darbības  tiek veiktas atkal un atkal neskaitāmas reizes,  smadzenēs veidojas impulsi, kas  nodrošina, to, ka pacients pēc tam atceras vai iemācās no jauna kādas konkrētas kustības.