Vai intelekta testi ir kaut kas tik specifisks, ka tiem ir nepieciešama kāda īpaša latviskošana? Ko šādi testi mums pavēsta un vai iegūtie dati pēc šādu testu izpildīšanas ir gana drošticami, lai tos kā argumentu varētu izmantot arī pieņemot lēmumus, raidījumā Zināmais nezināmajā vērtē Rīgas Stradiņa universitātes Psiholoģijas laboratorijas vadošā pētniece Jeļena Ļubenko.

Latvijā patlaban nav pieejams neviens intelekta tests pieaugušajiem, kas atbilstu starptautiski pieņemtajām zinātniskajām normām, tāpēc Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Psiholoģijas laboratorijas pētnieki jau pērn sāka darbu pie Intelekta struktūras testa adaptācijas un standartizācijas, piemērojot to Latvijas kultūrvidei.

Šobrīd sācies noslēdzošais testa adaptācijas posms, kurā pētnieki aicina Latvijas iedzīvotājus veikt intelekta testu, vienlaikus gan noskaidrojot savu IQ, gan palīdzot pabeigt testa adaptēšanas projektu. Testēšana notiks, sākot ar trešdienu, 16. septembri, un noritēs četrās Latvijas pilsētās: Rīgā, Liepājā, Mālpilī un Daugavpilī. 

Pētījumā aicināti piedalīties Latvijas iedzīvotāji, kuri ir vismaz 16 gadu veci (nepilngadīgām personām ir nepieciešama vecāku piekrišana). Tests kopumā aizņems 2 stundas un 20 minūtes, un tas tiks aizpildīts tiešsaistē pētījumā noteiktajā laikā un vietā. Interesenti aicināti pieteikties, rakstot e-pastu atbildīgajai personai izvēlētajā testēšanas vietā.

Miega nozīmē cilvēka veselībā

Fakts, ka miegs ietekmē mūsu veselību, šobrīd vairs nav pārsteidzošs jaunums. Ja guļam maz, tad fiziskās problēmas iet roku rokā ar psihoemocionālajām, tomēr līdz zināmam līmenim varam tās skatīt atsevišķi. Piemēram, kādam cilvēkam var būt fiziskas problēmas, taču emocionāli viņš nemaz tik slikti nejūtas, jo individuālais psihoemocionālais stāvoklis ir noturīgāks ģenētisku vai adaptīvu stresa pārvarēšanas mehānismu dēļ. Miega nozīmi plašāk skaidroja psihiatre, Miega slimību centra speciāliste Natālija Bērziņa.