Šodien pievēršamies gan tam, kā apkārtējā vidē atrast jaunas sugas, gan tam, kā radīt apstākļus, lai jaunas sugas pie mums varētu sākt dzīvot. Stāsts ir gan par jaunatklātiem kukaiņiem, gan arī sarežģītām būvēm, kas Rīgas Zooloģiskajā dārzā cenšas atveidot Āfrikas savannas dzīvniekiem piemērotus apstākļus.

Jau pavisam drīz Rīgas zoodārzā Āfrikas savannas dzīvnieki sāks apdzīvot ilgi lolotu kopīgu mājvietu. Labiekārtošanas darbi Āfrikas savannas ekspozīcijā strauji tuvojas finiša taisnei, tāpēc raidījumā Zināmais nezināmajā interesējamies, kā dažādi savannas dzīvnieki kopā sadzīvo un kāda solās būt viņu ikdiena Rīgā. Stāsta Rīgas Zooloģiskā dārza valdes priekšsēdētājs Ingmārs Līdaka.

Latvijā konstatēta jauna blakšu suga - dievkrēsliņu blakts

Dievkrēsliņu blakts ir kukainis, kas nule kā Latvijā pamanīts pirmo reizi. Taču, kā izrādās, šogad jaunas dažādu kukaiņu, jo īpašu, blakšu sugas, atklātas gana daudz. Ko mums vajadzētu zināt par jaunajiem Latvijas faunas iemītniekiem un kā vispār notiek jaunu kukaiņu sugu fiksēšana stāsta Latvijas Dabas muzeja entomologs Uģis Piterāns.

No dažām minūtēm vai stundām līdz mēnešiem un pat gadiem – tāds varētu būt laiks, kamēr pilnībā noskaidrojas, ka atrastā suga patiešām ir kaut kas jauns. Pagājušā gadsimta vidu var uzskatīt par entomoloģijas zelta laiku, taču mūsdienu pētniekiem palīdz fakts, ka ir pieejams krietni vairāk literatūras, un arī Piterāns rāda Somijas kolēģu izdotu grāmatu par blaktīm ar augstas kvalitātes attēliem un bagātīgu tekstuālo informāciju. Tāpat palīdz citu muzeju un kolekciju apmeklējums un saziņa ar ārvalstu kolēģiem, lai gūtu apstiprinājumu jaunai sugai.

Pavisam nesen Uģis Piterāns gan sociālo tīklu vietnē „Facebook”, gan vietnē dabasdati.lv ar prieku publicēja informāciju par Latvijā jaunu blakšu sugu – dievkrēsliņu blakts -, un tas ir arī jaunas blakšu dzimtas atradums, kas tik bieži negadās.