Neskaitāmi saukļi mūs aicina doties dabā un iepazīt šo pasauli, bet kā ceļošana un tūrisms ietekmē vidi. Par to pēdējā laikā daudz domā zinātnieki un vides organizācijas. Tūrisma sezonai noslēdzoties, skaidrojam, kāda ir tūrisma ietekme uz apkārtējo vidi. Kādi ir pozitīvie un negatīvie aspekti, ko apkārtējai videi un tās daudzveidībai rada tūristu pūļi dažādos pasaules reģionos un arī Latvijā. Kā vairot pozitīvo un mazināt negatīvo, raidījumā Zināmais nezināmajā diskutē vides zinātņu doktors, biedrības "Zaļā brīvība" valdes priekšsēdētājs Jānis Brizga un vides zinātņu doktors, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Dabas aizsardzības departamenta Sugu un biotopu aizsardzības nodaļas vecākais konsultants Ēriks Leitis.
Noteikumu pārkāpumi dzīvnieku apskates vietās
Dzīvnieku valsts bagātība ir viens no tūrisma balstiem. Kuram gan nepatīk eksotiski krāšņi putni, pūkaini dzīvnieku mazuļi un rokas stiepiena attālumā redzami savvaļas zvēri, kurus ikdienā varam redzēt tikai zooloģiskajos dārzos. Diemžēl tūristu masas dzīvajai radībai bieži nodara vairāk ļaunuma, nekā laba.
Tūrisma sezona Rīgas Zooloģiskajā dārzā un Līgatnes dabas takās vēl ne tuvu nav beigusies, apmeklētāji var apskatīt dažādus dzīvniekus dodas visos gadalaikos. Līdz ar arī noteikumus pārkāpj visa gada garumā un visbiežāk tie ir saistīti ar dzīvnieku barošanu.
Līgatnes dabas takas vadītāja Inta Lange min, lai arī ir norādes, ka dzīvniekus nedrīkst barot, it sevišķi rudenī, kad cilvēki ir izaudzējuši visādus labumus, viņi grib padalīties arī ar dzīvniekiem. Un dzīvnieku baršana pat nav ļaunprātīga, bet, neaizdomājoties par to, ka nebrīvē mītošiem dzīvniekiem nevajg neko papildus dot.
Rīgas Zooloģiskā dārza pārstāvis Māris Lielkalns norāda, ka lielākā daļa apmeklētāju ir godīgi, ievēro noteikumus un arī aizrāda tiem, kuri to nedara. Viņš bilst, ka mūslaikos neatbildīgie cilvēki nemāk lasīt. Cilvēki vienkārši neizlasa visu paskaidrojošo informāciju uz plakātiem.
Dodoties ciemos uz Zooloģisko dārzu, jāatceras, ka dzīvniekus baro, viņi tiek nodrošināti ar visiem vajadzīgajiem vitamīniem. Tāpat jāņem vērā, ka viņi savu aploku vai būri uzskata par savu teritoriju un jebkurš robežpārkāpējs var tikt sagaidīts visnotaļ aizdomīgi, savukārt savus dzīvniekus, neatkarīgi no tā, cik mazi un draudzīgi tie ir, jāatstāj mājās.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (1)
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X