Neskatoties uz to, ka sociālo tīklu un viedierīču piedāvātās iespējas rada sajūtu, ka esam komunikācijā ar citiem teju visu laiku, vientulība kļūst aizvien nopietnāka problēma visā pasaulē. Ne velti tā ir nodēvēta par 21. gadsimta epidēmiju. Lai cīnītos ar vientulības epidēmiju, Terēzas Mejas valdībā Lielbritānijā pat tika izveidots vientulības ministra amats. Jo, kā izrādās, vientulība var radīt arī nopietnas sekas veselībai, tā radot slodzi veselības un sociālajam budžetam. Tāpēc nav nekāds pārsteigums, ka vientulība kļūst par problēmu arī darba vietās. Kādi tam ir cēloņi un kādas sekas, un vai ar atsvešināšanos darbā var cīnīties, raidījumā Zināmais nezināmajā vērtē Latvijas Psihologu biedrības vadītāja, Valsts nekustamo īpašumu personāla daļas vadītāju Edīte Kalniņa un psiholoģe un psihoterapeite Maruta Freimane.

"Ievainojamākās sabiedrības grupas, kur vientulība ir izplatītāka, ir jaunieši, seniori, kas dzīvo laukos, arī vientuļie vecāki un arī tie, kuriem nav bērnu," skaidro Edīte Kalniņa.

Skatoties uz profesijām, juristi ir vieni no tiem, kas būtiski pakļauti vientulības riskam, arī tie, kas strādā dažādās inženierekonomikas jomās, cilvēki ar invaliditāti, remigranti, bezdarbnieki.

Kāds pētījums rāda, ka tie, kas strādā valsts pārvaldes institūcijas, ir pakļauti lielākam vientulības riskam, nekā nevalstiskās organizācijās un sabiedriskā labuma organizācijās strādājošie. Daudz stiprāki un mazāk ievainojami ir tie, kas aktīvi darbojas reliģiskās draudzēs.

"Reizēm tas, ka apkārt ir daudz cilvēku un troksnis, negarantē, ka jutīšos iesaistīts," bilst Maruta Freimane.

Vientulības izjūta cilvēkos arvien pieaug

Cilvēce visā tās pastāvēšanas laikā ir saskārusies ar vientulību, un vēsturiskais fons vai sociālās norises kalpojušas par būtisku iemeslu tam, kā cilvēki jūtas. Arī mūsu laikmets diktē savus noteikumus. Lai gan tagad viss šķiet tik viegli sasniedzams un iegūstams, vientulības izjūta cilvēkos nevis mazinās, bet tieši pretēji – pieaug.

Māte Terēze teikusi, ka lielākā mūsdienu slimība nav lepra vai tuberkuloze, bet gan sajūta, ka nevienam neesi vajadzīgs. Tas lielā mērā sasaucas ar to, ko sarunā par vientulību kā sociālu parādību stāsta psiholoģijas un kognitīvi biheiviorālās terapijas centra „Intellego” psiholoģe, psihoterapeite apmācībā Katrīna Žaltkovska.