Pieaugot zināšanām par cilvēka ietekmi uz vidi un paša veselību, pieaudzis arī patērētāju pieprasījums pēc produktiem, kuri rada mazākus veselības riskus un vienlaikus arī mazāku slodzi videi. Uz šo pieprasījumu reaģē arī skaistumkopšanas nozare, kas savulaik ir intensīvi izmantojusi naftasproduktus un radījusi dažādus videi nedraudzīgus savienojumus. Kā nozare mainās, kā zinātnieki atrod jaunas izejvielas un formulas skaistumkopšanas produktu radīšanā, raidījumā Zināmais nezināmajā skaidro "L'Oréal Baltic" zinātnisko projektu vadītāja Ilze Dimanta un uzņēmuma "Madara Cosmetics" padomes priekšsēdētāja un Latvijas Universitātes pētniece Anna Ramata-Stunda.

Saules labvēlīgā un arī kaitīgā ietekme

Sauli varētu pielīdzināt medikamentam, pareizās devās lietots tas rada vajadzīgo pozitīvo efektu, bet, ja to pārdozē, problēmas ādai rodas gan virspusēji, gan dziļāk - šūnu līmenī. Kā gūt no saules tikai to labāko un kā sevi laikus pasargāt no nevēlamām ietekmēm?

Saule un saules gaisma tiek uzskatīta par veselības avotu, no kura smelties D vitamīnu. Taču tajā pašā laikā runājam arī par agresīvu sauli, kas rada apdegumus. Cik liela loma šajā nelabvēlīgajā ietekmē ir saulei un cik - pašam cilvēkam, skaidro dermatoloģe, veneroloģe, estētiskās medicīnas speciāliste Dina Mihailova.

Saules starus mēs uzņemam caur acīm, un tādā veidā tiek palaisti tālāki bioķīmiski cikli, kuros iesaistās jau pieminētais dziedzeris epifīze galvas smadzenēs. Protams, saule mūsu organismā ienāk arī caur ādu, tā rezultātā sākas šūnu kustība, arī asinsvadi uz brīdi sajūtas labāk. Bet svarīgi atcerēties, ka visi labumi ir tad, ja ar atrašanos saulē nepārspīlējam. Par ultravioletajiem un citiem stariem, kas nonāk uz Zemes un labumu var pārvērst nelabumā, turpinājumā stāsta Dina Mihailova.