Piektdiena, 2024. gada 12. aprīlis

Vārda diena: Jūlijs, Ainis

Latvijas Sabiedriskie Mediji

Rīta pārraides

05:58

Latvijas himna

06:00

Nakts ziņas

06:04

Laika ziņas

06:05

Vai tas ir normāli?

Piedošana: vai vienmēr ir jāpiedod un kādās situācijās tas varbūt nav jādara

06:59

Mūzika

07:00

Ziņas

07:06

Labrīt

Neliels atskats vakardienas aktualitātēs.
*
4.jūnija vēstures notikumi

07:30

Ziņas

07:33

Sporta ziņas

07:38

Labrīt

Būt vai nebūt Talsu novada Kolkas pamatskolai? Par to jau divus gadus risinājušās diskusijas starp skolas vadību, pašvaldības deputātiem un Talsu novada izglītības pārvaldi. Lēmums ir pieņemts – Kolkā nākamajā mācību gadā būs sešas klases. Tikmēr Latvijā ir citas skolas, kuru liktenis optimizācijas procesos joprojām nav izlemts.
*
Latvijā ir vairāk nekā 3-tūkstoš daudzdzīvokļu namu, kas atrodas uz zemes, kuras īpašnieks ir kāda fiziska vai juridiska persona. Līdz ar to vairāk nekā 100 000 iedzīvotāju ik mēnesi spiesti zemes īpašniekam maksāt nomas naudu. Jau 2021. gadā tika pieņemts „Piespiedu dalītā īpašuma privatizētajās daudzdzīvokļu mājās izbeigšanas likums, kas stājās spēkā šī gada 1. janvārī. Tā kā nauda zemes izpirkšanai lielai daļai iedzīvotāju nav, Ministru kabinets pagājušajā nedēļā apstiprināja arī jaunu atbalsta aizdevumu, lai daudzdzīvokļu namu īpašnieki varētu atpirkt zemi zem mājas un izbeigt piespiedu nomas attiecības.

08:00

Ziņas

08:06

Labrīt

Apritējuši jau 50 gadi kopš veikts pirmais zvans, izmantojot mobilo telefonu. Ierakstu sērijā šonedēļ katru rītu ielūkojāmies pirmo mobilo telefonu vēsturē, kā šī sakaru attīstība mainīja cilvēku ikdienu, kā arī kādas priekšrocības un izaicinājumus tas radījis sabiedrībai. Šorīt plašāk par to, vai mobilais telefons ir atkarību raisoša ierīce tieši jauniešu ikdienā.
Nelielā Latvijas radio eksperimentā trīs vidusskolas vecuma jauniešiem no Rīgas skolēnu domes lūdzām trīs dienas atteikties no šīs viedierīces lietošanas.

08:30

Ziņas

08:33

Sporta ziņas

08:38

Labrīt

„Gastronomijas tūrisms šonedēļ nonāca uzmanības centrā Liepājā, kur vienkopus pulcējās ne tikai Latvijas pavāri, bet arī eksperti no ārvalstīm. Runājot par tendencēm šajā jomā, priekšplānā izvirzās vietējie un sezonālie produkti, atslēgas vārdi – lēns, zaļš un ilgtspējīgs. Viens no uzdevumiem ir piesaistīt vietējo tūristu, kas spēs nodrošināt šo nišu arī nesezonā un ārpus Rīgas.
*
Turpinām sekot līdzi tam, kā svētkiem gatavojas Pāvilostas vidējās paaudzes deju kolektīvs "Mārsils" Zanes Kalniņas vadībā. Par šīs nedēļas dejotāju aktualitātēm stāsta Klāvs, kurš dejot sāka Pāvilostas bērnu deju kolektīvā, bet tagad dejo kopā ar saviem skolotājiem pieaugušo kolektīvā.

09:00

Ziņas

09:05

Svētrīts

Svētrīts. Studijā priesteris Ilmārs Tolstovs

Vada:

Inta Zēgnere

Lasīt vairāk

09:30

Vietu lietas Latvijā

Rīgas Birža: Pareizticīgo ikona, svečturis kā dzimtas koks un pērtiķēnu figūras no Japānas

Mākslas muzeja "Rīgas Birža" krātuvēs uzzinām, kā bija jāattēlo svēto tēli, gleznojot ikonu. Pētām sudraba dzimtas koku, kas dāvināts zelta kāzu jubilejā baronam Eduardam fon Firksam un viņa sievai Antonijai. Necila koka figūriņa ar trim pērtiķēniem stāsta par izcilu latvieti Jāni Andreju Ozoliņu kurš Pirmā pasaules kara laikā bija profesors Kobes universitātē un, dzīvojot Japānā, publicējis virkni grāmatu par Latviju.

Lasīt vairāk

09:54

Mūzika

10:00

Ziņas

10:05

Lasām un pļāpājam

Kopā ar Sāru pļāpājam par puikām, kas nedraudzējas ar skuķiem, un to, kāda kuram aste

Pasēdēsim ar Sāru pie dzeltenā ezera un papļāpāsim par puikām, kas nedraudzējas ar skuķiem, kā arī par to, kāda kuram ir aste. Viena no lasītajām grāmatām būs ukrainietes Taņas Postavnas "Kad es biju lapsa", bet otra - zviedru rakstnieces Gunillas Bergstremas grāmata "Alfons un Milla".

Vada:

Lauris Gundars
Agita Bērziņa

Lasīt vairāk

10:25

Radioteātris bērniem

Džīna Vebstere. Garkājtētiņš. 1. daļa

Džīnas Vebsteres  stāsta "Garkājtētiņš" dramatizējums. Tajā stāstīts par meiteni, kurai kāds bagāts, nezināms labvēlis apmaksā mācības koledžā. Bet kas gan viņš ir - šis noslēpumainais Garkājtētiņš? Lomās: Aija Uzulēna – Džeroša Abote, Voldemārs Šoriņš – Teicējs un arī Garkājtētiņš. Komponists Māris Lasmanis, režisore Irēna Cērmane, skaņu režisors Ventis Sēlis. 1990. gada ieraksts. 

Lasīt vairāk

11:00

Ziņas

11:05

Augstāk par zemi

Vira Ibrjamova-Sivorakša tiešsaistē māca tradicionālās ukraiņu dziesmas latviešiem

Ukrainas dziedātāja, pedagoģe un komponiste Vira Ibrjamova-Sivorakša tiešsaistē interesentiem no Latvijas māca ukraiņu tradicionālās dziesmas. Šī sadarbība 2022. gada augusta sākumā rezultējās dziedāšanas meistarklasēs Mētrienā un Drabešos, kā arī Viras dalībā Pirmajā starptautiskajā tradicionālās āra dziedāšanas festivālā “Dabā” Sāvienas pilskalnā.

Vada:

Anda Buševica

Lasīt vairāk

11:35

Radio mazā lasītava

Uz galda studijā Oskara Vailda lugas un eseja dialogā "Melu sairums"

uz studijas galda šoreiz divas grāmatas – „Aminori” izdotās Oskara Vailda lugas un eseja dialogā „Melu sairums”. Esejas fragmentus dialogā lasa tulkotājs Jānis Elsbersgs un aktieris Gundars Āboliņš.

Vada:

Ingvilda Strautmane
Gundars Āboliņš
Agita Bērziņa

Lasīt vairāk

Dienas pārraides

12:00

Ziņas

Svētdiena, 4. jūnijs 12:00

Lasīt vairāk

12:14

Laika ziņas

12:15

Dzīves ritmi mūzikā

Jāņa Gorduma atcerei. Viņa vieta latviešu rokmūzikas vēsturē nav apstrīdama

Jānis Grodums. Viņa vieta latviešu rokmūzikas vēsturē nav apstrīdama – ne ar ko nesajaucamā, skarbā balss un lieliskās rokziņģes, kuras viņš sacerējis ne pārāk daudz, bet tieši tik, lai gandarīts varētu justies vispirms pats.

Vada:

Ansis Pavasaris

Lasīt vairāk

13:00

Ziņas

13:05

Piespēle

Bronzas čempionāta atskaņas: studijā Rihards Bukarts, Artis Ābols un Kristiāns Rubīns

Pasaules čempionāts hokejā Latvijas izlasei pirmo reizi vēsturē noslēdzies pēc maksimālā desmit spēļu maratona, izcīnot bronzas medaļas. Tieši tāpēc studijā bronzas mača uzvaras vārtu autors Kristiāns Rubīns, valstsvienības rezultatīvākais spēlētājs šajā turnīrā Rihards Bukarts un treneris Artis Ābols.

Vada:

Mārtiņš Kļavenieks
Māris Bergs

Lasīt vairāk

14:00

Ziņas

14:05

Lieliskais piecinieks

Lieliskais piecinieks. 4. jūnija spēle

Spēlē piedalās: Jānis Barbans, Gints Rasa, Inga Tenisa un Baiba Kiršteina.

Vada:

Ivo Krumholcs

Lasīt vairāk

14:45

Mūzika

15:00

Ziņas

15:05

Globālais latvietis. 21. gadsimts

Reportāža: Stokholmā tiekas diasporas latviešu skolu skolotāji

Maija nogalē Stokholmas latviešu skola rīkojas diasporas skolotāju iedvesmas konferenci “Skolotājs ir Personība”, kas pulcēja latviešu skoliņu skolotājus no deviņām Eiropas valstīm. Par to, kā brīvprātīgi strādājot neizdegt, kur rast iedvesmu saglabāt latvisko, dzīvojot ārpus Latvijas, reportāžā no Stokholmas.

Vada:

Agnese Drunka

Lasīt vairāk

15:58

Sociālais paziņojums

16:00

Ziņas

16:05

Šīs dienas acīm

Livonijas karš: tā raksturs un konflikta rezultāti

Šogad aprit 440 gadi, kopš noslēdzās Livonijas karš. Tas ir karš, kas izbeidza viduslaikus Latvijā, izbeidza tāda veidojuma kā Livonija pastāvēšanu un novilka mūsu reģionā jaunas valstu robežas. Par šī kara raksturu rezultātiem un valstīm, kas bija iesaistītas šai konfliktā, saruna ar vēsturnieku Valdi Klišānu.

Vada:

Eduards Liniņš

Lasīt vairāk

16:34

Grāmatai pa pēdam. Latviešu grāmatai 500

Grāmatizdevējs Nikolauss Mollīns: liecības par viņa izdevumiem un laikabiedriem

Lai arī par Nikolausa Mollīna personību ir zināms visai maz, par "Latvijas Gūtenbergu" dēvētais grāmatiespiedējs ir ļoti būtisks dalībnieks kultūras izaugsmē Livonijas un arī mūsdienu Latvijas kontekstā. Pētām ne tikai Mollīna izdotās grāmatas, bet arī liecības par viņa laikabiedriem.

Vada:

Toms Treibergs

Lasīt vairāk

17:00

Ziņas

17:05

Ielūdz Radioteātris

Valdis "Staburaga bērni". 2. daļa

Valdis. "Staburaga bērni". Tā pamatā ir rakstnieka bērnības atmiņas. 2. daļa. Lomās Vera Singajevska, Imants Skrastiņš, Dina Kuple, Ēvalds Valters, Edgars Siliņš, Raimonds Gruntiņš, Daiga Suharevska, Juris Lapše. Radio ieraksts tapis 1984. gadā.

Lasīt vairāk

Vakara pārraides

18:00

Ziņas

Svētdiena, 4. jūnijs 18:00

Lasīt vairāk

18:14

Laika ziņas

18:15

Piespēle

18:54

Mūzika

19:00

Ziņas

19:05

Monopols

Ja nebūtu medicīnas, radioloģe Maija Radziņa pievērstos medijiem un vadītu kādu raidījumu

Tiekamies ar ārsti, kuras ikdienas pienākumi ļauj ieskatīties medicīnas nākotnē. Prom no skalpeļiem un adatām, lai dzīvo jauno medicīnas tehnoloģiju pasaule. Mūsu viešņa - radioloģe, diagnostiķe, Latvijas Radiologu asociācijas prezidente, profesore Maija Radziņa.

Vada:

Ingus Ulmanis
Marta Dobrovoļska

Lasīt vairāk

20:00

Ziņas

20:05

Zināmais nezināmajā

Pētniece: Tehnoloģijas medicīnā nebūs burvju rīks, kas palīdzēs visiem uzlabot veselību

Īlons Masks ziņo, ka "Neuralink" smadzeņu čipa eksperimenti uz primātiem ir bijuši veiksmīgi. Tas aizvien nedod zaļo gaismu veikt šos eksperimentus uz cilvēkiem. Kāpēc mums ir vajadzīgi šādi attālinātas komunikācijas rīki un kā jau šobrīd paralizēti pacienti vai cilvēki ar kustību traucējumiem var sazināties ar apkārtējo pasauli un labāk to "sajust"?

Vada:

Zane Lāce-Baltalksne
Paula Gulbinska
Mariona Baltkalne

Lasīt vairāk

20:45

Labu nakti


Aitu gans. Pasaku stāsta Uldis Vazdiks

21:00

Ziņas vieglajā valodā

21:05

Vai tas ir normāli?

Pirms uzstāšanās pārņem lampu drudzis: ko darīt un kā sev palīdzēt?

Savu reizi katram var būt brīdis, kad jāuzstājas vai kas svarīgs jādara publikas priekšā. Tā var būt uzstāšanās, prezentācija vai vienkārši apsveikuma vārdi. Bet ko iesākt, ja pēkšņi pārņem lampu drudzis? Ko darīt šādās situācijās un kā sev palīdzēt?

Vada:

Kristiāna Lapiņa

Lasīt vairāk

22:05

Pāri mums pašiem

Dieva svētība: kā tā izplatās un kā to nepalaist garām

Svētība. Kas īsti ir Dieva svētība? Šo vārdu lieto bieži dažādos kontekstos, kā iespējams šo svētību saņemt, vai tā ir kāda garīga substance. Kā tā var izplatīties un kā būtu jārīkojas, lai to nepalaistu garām.

Vada:

Inta Zēgnere

Lasīt vairāk

23:00

Ziņas

23:04

Laika ziņas

23:05

Dzīves ritmi mūzikā

Jāņa Gorduma atcerei. Viņa vieta latviešu rokmūzikas vēsturē nav apstrīdama

Jānis Grodums. Viņa vieta latviešu rokmūzikas vēsturē nav apstrīdama – ne ar ko nesajaucamā, skarbā balss un lieliskās rokziņģes, kuras viņš sacerējis ne pārāk daudz, bet tieši tik, lai gandarīts varētu justies vispirms pats.

Vada:

Ansis Pavasaris

Lasīt vairāk

23:49

Mūzika

Nakts pārraides

00:59

Mūzika

01:58

Mūzika

02:58

Mūzika

00:00

Nakts ziņas

00:04

Laika ziņas

00:05

Nakts programmas pieteikums

00:05

Augstāk par zemi

Vira Ibrjamova-Sivorakša tiešsaistē māca tradicionālās ukraiņu dziesmas latviešiem

Ukrainas dziedātāja, pedagoģe un komponiste Vira Ibrjamova-Sivorakša tiešsaistē interesentiem no Latvijas māca ukraiņu tradicionālās dziesmas. Šī sadarbība 2022. gada augusta sākumā rezultējās dziedāšanas meistarklasēs Mētrienā un Drabešos, kā arī Viras dalībā Pirmajā starptautiskajā tradicionālās āra dziedāšanas festivālā “Dabā” Sāvienas pilskalnā.

Vada:

Anda Buševica

Lasīt vairāk

00:35

Radio mazā lasītava

Uz galda studijā Oskara Vailda lugas un eseja dialogā "Melu sairums"

uz studijas galda šoreiz divas grāmatas – „Aminori” izdotās Oskara Vailda lugas un eseja dialogā „Melu sairums”. Esejas fragmentus dialogā lasa tulkotājs Jānis Elsbersgs un aktieris Gundars Āboliņš.

Vada:

Ingvilda Strautmane
Gundars Āboliņš
Agita Bērziņa

Lasīt vairāk

01:00

Nakts ziņas

01:04

Laika ziņas

01:05

Lieliskais piecinieks

Lieliskais piecinieks. 4. jūnija spēle

Spēlē piedalās: Jānis Barbans, Gints Rasa, Inga Tenisa un Baiba Kiršteina.

Vada:

Ivo Krumholcs

Lasīt vairāk

01:45

Mūzika

02:00

Nakts ziņas

02:04

Laika ziņas

02:05

Monopols

Ja nebūtu medicīnas, radioloģe Maija Radziņa pievērstos medijiem un vadītu kādu raidījumu

Tiekamies ar ārsti, kuras ikdienas pienākumi ļauj ieskatīties medicīnas nākotnē. Prom no skalpeļiem un adatām, lai dzīvo jauno medicīnas tehnoloģiju pasaule. Mūsu viešņa - radioloģe, diagnostiķe, Latvijas Radiologu asociācijas prezidente, profesore Maija Radziņa.

Vada:

Ingus Ulmanis
Marta Dobrovoļska

Lasīt vairāk

03:00

Nakts ziņas

03:04

Laika ziņas

03:05

Mūzika

04:00

Nakts ziņas

04:04

Laika ziņas

04:05

Džeza klubs

05:00

Nakts ziņas

05:04

Laika ziņas

05:05

Lasām un pļāpājam

Kopā ar Sāru pļāpājam par puikām, kas nedraudzējas ar skuķiem, un to, kāda kuram aste

Pasēdēsim ar Sāru pie dzeltenā ezera un papļāpāsim par puikām, kas nedraudzējas ar skuķiem, kā arī par to, kāda kuram ir aste. Viena no lasītajām grāmatām būs ukrainietes Taņas Postavnas "Kad es biju lapsa", bet otra - zviedru rakstnieces Gunillas Bergstremas grāmata "Alfons un Milla".

Vada:

Lauris Gundars
Agita Bērziņa

Lasīt vairāk

05:25

Mūzika