Izdevniecībā “Domas spēks” nesen izdots dubultaģenta Imanta Lešinska memuāru un rakstu krājums “Starp divām pasaulēm. Kalpības gadi un citi raksti”, ko sastādījusi un rediģējusi viņa meita, pazīstamā tulkotāja un žurnāliste Ieva Lešinska. Ar viņu saruna raidījumā Dialogi.

Imantam Lešinskim bijis ļoti pretrunīgs un interesants dzīves gājums. Dzimis 1931. gadā Rīgā, pēc skolas beigšanas studējis prestižajā Maskavas Valsts Starptautisko attiecību institūtā. 1956. gadā ticis savervēts darbam VDK, kļuvis par laikraksta „Dzimtenes Balss” redaktoru, Latvijas Komitejas kultūras sakariem ar tautiešiem ārzemēs (KSK) Prezidija priekšsēdētāju. Viņš strauji kāpis uz augšu pa padomju karjeras kāpnēm, bet, būdams ANO ierēdnis Ņujorkā, 1978. gadā Imants Lešinskis kopā ar sievu Rasmu un meitu Ievu lūdzis politisko patvērumu ASV. Neraugoties uz identitātes maiņu, viņš latviešu trimdas laikrakstos ar savu vārdu publicējis rakstus, sniedzis intervijas, uzstājies ar lekcijām, atmaskojot Valsts Drošības komitejas, KSK un citu padomju iestāžu darbību, raksturojis režīmam pakalpīgos politiskos un kultūras darbiniekus.

1985. gadā pēkšņi apraujas Imanta Lešinska dzīve, kas rada baumas par VDK atriebību. Tikai pēc viņa nāves kļūst zināms, ka ar Rietumu izlūkdienestiem viņš ir sadarbojies jau kopš pagājušā gadsimta 60. gadiem, tādējādi ilgu laiku būdams dubultaģents.

Sarunā Ieva Lešinska raksturo sava tēva spilgto un pretrunīgo personību, VDK darbības metodes, politisko un kultūras darbinieku sadarbošanās motīvus, šodienas attieksmi pret tā saucamajiem čekas maisiem, lustrācijas nepieciešamību.

Ne mazāk raiba un interesanta ir arī pašas Ievas dzīve. 1978. gadā, viesojoties pie tēva ASV, viņa izlemj vairs neatgriezties Padomju Latvijā. Studijas dažādās pasaules universitātēs, žurnālistes un tulkošanas darbs, iepazīšanās ar trimdas latviešiem un brīvo pasauli, atgriešanās Latvijā 1994. gadā.

Filmu studijā "Mistrus Media" pašreiz top dokumentālā filma “Cilvēki no nekurienes”, kuras pamatā ir stāsts par Ievu Lešinsku un viņas tēvu – VDK un CIP dubultaģentu.

Tūlīt pēc pārbēgšanas 1979. gadā intervijā raidstacijai „Amerikas Balss” Imants Lešinskis izteica neticamu pareģojumu: „Es esmu dzimis un audzis neatkarīgajā, brīvajā Latvijā, kas bija Rietumu pasaules daļa. Un es esmu tikai atgriezies šajā pasaulē. Es ceru, ka arī Latvija atgriezīsies brīvajā pasaulē.”