„ja kāds reiz ieklīdīs pasaulē manā”

(Klāvs Elsbergs)

 

Raidījums Dialogi šoreiz veltīts Klāvam Elsbergam. Klausieties dzejnieka balss ierakstus, sarunu ar Klāva brāli dzejnieku un tulkotāju Jāni Elsbergu, dažādu komponistu dziesmas ar Klāva Elsberga vārdiem, kā arī raidījuma veidotāja Guntara Godiņa pārdomas.

Pirms trīsdesmit gadiem – 1987. gada 5. februārī – Latviju pāršalca ziņa, ka Dubultos traģiski vēl līdz šim nenoskaidrotos apstākļos gājis bojā Klāvs Elsbergs.

1988. gada žurnāla „Avots” pirmais numurs bija veltīts Klāvam Elsbergam, tajā tika publicēti viņa dzejoļi, atdzejojumi, stāsts, kā arī trimdas dzejnieka Gunara Saliņa veltījuma dzejolis.

 

Gunars Saliņš

Kritušais

                                  Klāvam Elsbergam

TU KRIZDAMS ESI PĀRGĀZIES PĀRI PĀR RĪGU

TU KRIZDAMS ESI PĀRGĀZIES ŠĶĒRSĀM

PĀRI PĀR LATVIJU

TU ESI PĀRGĀZIES PĀRI PĀR ATLANTIJAS OKEĀNU —

TU GULI AR KĀJĀM DUBULTOS

AR KAMIEŠIEM ŅUJORKAS DOKOS

AR PĀRSISTU PIERI TAIMSKVĒRĀ

PAKAUSI PRET BRĪVĪBAS STATUJU

CAUR TAVĀM SAPLĪSUŠAJĀM ACENĒM

ŠAI NAKTĪ SKATĀS UZ RĪGU

ELLES ĶĒĶIS

 

„Senās Romas dzejnieks un domātājs Publijs Sīrs teicis: „Liktenis ir no stikla: kad iemirdzas, tas saplīst”. Guntars Godiņš uzskata, ka gan pārnestā, gan tiešā nozīmē šie vārdi ļoti precīzi attiecas uz Klāvu. Viņa likteņa stikls bija spilgti iemirdzējies: izdotas divas spožas dzejas grāmatas „Pagaidīsim ausaino” un „Bēdas uz nebēdu”, kā arī franču dzejnieka Gijoma Apolinēra izlase „Gājiens”. Klāvs bija sācis strādāt žurnālā „Avots”, viņam bija daudz iesāktu darbu un ieceru. Kāds tad bija konteksts? Pagājušā gadsimta 80. gadu sākumā jaunie dzejnieki Klāvs Elsbergs, Māris Melgalvs, Egīls Zirnis, Pēteris Brūvers un citi dzejā ienāca ar spilgtu mūsdienīgumu, ironiju, psiholoģiski precīzām tā laika skicēm. Arī ar vēlēšanos runāt atklāti, tieši, nedomājot par cenzūru, aizliegumiem.

 

Daudzus komponistus ir uzrunājusi Klāva Elsberga dzeja. Par klasiku kļuvušās Jura Kulakova un grupas „Pērkons” dziesmas gan stilistiski, gan intuitīvi ļoti tuvas dzejas tekstam un noskaņai. Klāva Elsberga dzejoļus mūzikā interpretējuši arī komponisti Jānis Lūsēns, Armands Alksnis, Kaspars Dimiters, grupas „Autobuss debesīs”, „Hospitāļu iela”, „Manta” „Stūrī Zēvele”. Raidījumā dzirdēsit mazāk pazīstamo grupas „Nielslens Lielsliens” dziesmu „Šķēle”, ko izpilda Klāvs Kalnačs kopā ar skaņu mākslinieku Oyaaru.

Ar Rakstniecības un mūzikas muzeja laipnu atļauju raidījumā izmantoti Klāva Elsberga balss ieraksti.