Raidījums Dialogi šoreiz par mākslinieku Kārli Padegu (1911 – 1940). Saruna ar mākslas vēsturnieku Jāni Kalnaču, kurš ir uzrakstījis vairākas grāmatas par mākslinieka Kārļa Padega dzīvi un daiļradi.
20. gadsimta 30. gados Kārlis Padegs bija spilgta parādība gan ar saviem mākslas darbiem, gan ģērbšanās un uzvedības stilu. Viņa ironija, izaicinošā un kaitinošā izturēšanās, skaudrais dzīves tēlojums grafikās un gleznās nevienu neatstāja vienaldzīgu.
2014. gadā izdotajā grāmatā „Kārlis Padegs” Jānis Kalnačs raksta: „Kārlis Padegs no piemirsta, galvenokārt mākslinieku aprindās zināma leģendāra tēla un sabiedrības autsaidera jau krietnu laiku kļuvis par Latvijas kultūras zīmolu un ilustrēto žurnālu rotu. Viņa darbi Latvijas nedaudzajiem turīgajiem kolekcionāriem ir grūti pieejami un dārgi kārumi.”
Kārļa Padega popularitāti apliecina arī daudzās sarakstītās grāmatas par viņu, izstādes Latvijā un ārzemēs, dramaturga Ivo Brieža un režisora Vara Piņķa izrāde „Padegs un Padegs” u.c.
Par sevi mākslinieks teicis: „Man bieži bijuši jādzird pārmetumi: „Kāpēc jūs zīmējat tik riebīgas bildes, kad pasaulē ir taču tik daudz skaistuma?” Bet pasaulē ir arī tik daudz riebīga, un tas arī kādam jāzīmē, atbildu. Es nekā nesaku, ka citi zīmē skaistas puķītes un rozā mākonīšus. Lai taču atļauj man zīmēt to, ko es gribu. Es gribu rādīt dzīves ēnas puses, to, ko mēs labprāt negribam skatīt, lai nesabojātu savu labsajūtu vai apetīti.”
Raidījumā skan vēstures zinātnieka Jāņa Kalnača pārdomas par īso, bet spilgto Kārļa Padega dzīvi, fragmenti no vēstulēm un dienasgrāmatām, bet 20. gadsimta 30. gadu Rīgas noskaņu uzbur tā laika mūzika.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X