Mazais, Lielais, Dižais vai Ekselentais smīdinātājs – par šādiem nosaukumiem ceturtdien, 1.aprīlī, bērni un jaunieši no visas Latvijas sacentīsies XII Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku satelītnotikumā, konkursā "Anekdošu virpulis".

Aizvadīti 14 novadu pusfināli, un finālam, kā citus gadus, bija jānotiek Rīgā. Taču saprotamu iemeslu dēļ, klātienes tikšanās vietā izvēlēta platforma zoom.

Stāstniecības konkursa “Anekdošu virpulis” mērķis ir veicināt bērnu un jauniešu kultūras izpratnes un lietpratību pašizpausmēm mākslā, un mutvārdiem jau vairākus gadus ir būtiska nozīme arī Dziesmu un deju svētku tradīcijas saglabāšanā un kopšanā.

Šīgada konkursā, kurš norisināsies Joku dienā, 1. aprīlī, piedalīsies 68 dalībnieki no visas Latvijas, vecumā no 6 līdz 15 gadiem. Arī šī, tāpat kā citas sabiedriskas norises, tiks īstenota Zoom platformā, taču, ņemot vērā tehnisko resursu noslodzi, to varēs vērot dalībnieku pedagogi no folkloras kopām un viņu tuvākiem līdzjutēji. Lai tomēr sniegtu kaut nelielu skanisku ieskatu, turpinājumā fragmenti no 2019. gada konkursa, jo pērn pandēmijas radīto ierobežojumu dēļ tas nenotika.

Par “Anekdošu virpuļa” sākonti stāsta konkursa rīkotāja, Valsts Izglītības satura centra Folkloras projektu koordinatore Māra Mellēna.

Sazinos ar vienu no konkursa dalībniekiem, Rēzeknes sākumskolas 4. klases skolnieku Matīsu Ušpeli, kurš “Anekdošu virpulī” pārstāvēs folkloras kopu “Vīteri”. Viņu vēl bez anekdošu stāstīšanas aizrauj futbols, peldēšana un 3D modelēšana. Matīss ir piedalījies arī stāstnieku konkursā “Teci, teci valodiņa”.

Šīgada "Anekdošu virpuļa" dalībniekus vērtēs Preiļu Galvenās bibliotēkas Bērnu nodaļas vadītāja, Latgales stāstnieku festivāla rīkotāja Vilhelmīne Jakimova, Jūrmalas teātra aktrise un Dubultu bērnu bibliotēkas vadītāja Inguna Radziņa, aktieris un ķīmiķis Dāvis Suharevskis kā arī šī sižeta autors Toms Treibergs, kurš savulaik arīdzan piedalījies šajā konkursā.