Šogad jau 24. reizi tiks pasniegta Latvijas gada balva arhitektūrā, kas ir augstākais novērtējums šajā nozarē. Arhitektu darbi apliecina, ka arvien vairāk spējam cienīt savu mantojumu un protam to ne tikai sargāt, bet arī atjaunot. Gan tradicionālu, gan inovatīvu materiālu radīti, balvas finālā iekļauti 11 projekti, ar kuriem šobrīd iespējams iepazīties tiem veltītā ekspozīcijā.

Šogad Latvijas Arhitektūras gada balvai tika pieteikti kopumā 45 darbi, no kuriem 27 tika izvirzīti padziļinātai izpētei un vērtēšanai. Atlases žūrija fināla kārtai ir izvēlējusies 11 projektus, un tos šobrīd vērtē fināla žūrija, kurā strādā speciālisti no Igaunijas, Spānijas, Lietuvas un Latvijas.

„Šis gads raksturīgs ar to, ka nav dižprojektu. Varbūt tas arī nav slikti, jo pārsvarā ir mērogā mazāki objekti, kur kvalitātes labāk var izvērtēt un kur nedominē citi kritēriji, kas bieži vien no tās arhitektūras kvalitātes kritērijiem pastumj nost,” par šī gada Arhitektūras gada balvas atšķirīgajām iezīmēm no iepriekšējiem gadiem stāsta Latvijas Arhitektu savienības prezidents Juris Poga.

„Manuprāt, tas, ka te ir privātmājas, gan nelielie publiskie objekti, tas ir ļoti labi. Tas atkal žūrijai uzliek smagāku atbildību atrast to, kāpēc konkrēti tas izraudzītais objekts ir labāks par pārējiem, un atrast viņos to jauno, kas būtu stāstāms sabiedrībai, kas ir labi, pārveidojot vidi. Kādi  ir šodienas paņēmieni, lai vidi izveidotu kvalitatīvu, cilvēkiem labvēlīgu,” turpina Poga. „Domāju, ka šis gads ir ar to raksturīgs.

Mēs atradīsim jaunas adreses, kas varētu dod arī stimulu provincei novērtēt to, ko viņi ir ieguvuši pēdējos gados (..) Viņi ir labi ar to, ka ir sasniedzami, daudz sasniedzamāki, nekā, ja mēs ieraugām kādu nacionālas nozīmes objektu. Šogad ananāsi aizies pie sasniedzamiem mērķiem un tas, manuprāt ir ļoti labi.”

Nacionālā mākslas muzeja skvērā izstādītajā ekspozīcijā iespējams aplūkot izcilākos šī brīža Latvijas arhitektūras sasniegumus, novērtēt gan restaurācijas, gan jaunu projektu realizācijas kvalitātes.

Ar Latvijas arhitektūras gada balvai nominētajiem darbiem, kuri papildināti ar žūrijas komentāriem, iespējams iepazīties skvērā pie Nacionālā mākslas muzeja līdz Muzeju naktij, kas norisināsies sestdien. Pašas balvas – sudraba un zelta ananāsi – tiks pasniegtas 17.maija vakarā ceremonijā Rīgas cirkā.