Šogad 140.dzimšanas dienā pieminam Martu Rinku – bērnudārzu kustības aizsācēju Latvijā. Andreja Upīša memoriālajā muzejā rīt, 28.oktobrī, notiks Martai Rinkai un Andrejam Upītim veltīts piemiņas vakars. Sarīkojumam dots intriģējošs nosaukums „Daiļā dārzniece un jaunais Andrejs”, tajā mazliet romantikas, noslēpumu un stāsts par divu izcilu personību tikšanos.

Kāda saikne vienojusi abus latviešu inteliģences dižgarus, kāda bijusi Rīga pirms vairāk nekā 100 gadiem, viņiem tiekoties? Uz šiem un citiem jautājumiem atbildes meklēs Martas Rinkas biogrāfijas pētniece Vineta Jonīte un Andreja Upīša memoriālā muzeja speciālisti.

Andreja Upīša memoriālajā dzīvoklī Brīvības ielā itin bieži notiek dažādi sarīkojumi, kas saistīti ar rakstnieka dzīvi, līdzgaitniekiem vai īsāku brīdi sastaptiem cilvēkiem. Šoreiz sarīkojums sasaista divas personības – pašu Andreju Upīti un skolotāju, latviešu bērnudārzu veidotāju, mecenāta Augusta Dombrovska līdzgaitnieci, Vecmīlgrāvja kultūras dzīves organizētāju Martu Rinku.

Zaļās skolas „dārzniece”, kā viņa pati sevi dēvēja, un jaunais Mangaļu pagastskolas skolotājs Andrejs ir tikušies Augusta Dombrovska draugu lokā un iedvesmojuši viens otru. Par gaidāmo sarīkojumu stāsta Andreja Upīša muzeja krājuma glabātāja Ilze Andersone.

Pasākumā demonstrēs arī Anša Bērziņa dokumentālās spēlfilmas „Mīlestības dārzs” fragmentus. Filma tapusi 2015.gadā, un lomas filmā atveido Vilis Daudziņš un Inga Tropa, filma ir arī par unikālu parādību Latvijas kultūrā –, proti, par Ziemeļblāzmas bērnu svētkiem, kuri pils parkā notiek joprojām. Augusts Dombrovskis un Marta Rinka bija šo svētku veidotāji un pirmie organizatori.

Sarīkojums „Daiļā dārzniece un jaunais Andrejs” rīt Andreja Upīša memoriālajā dzīvoklī Rīgā, Brīvības ielā. Jāpiebilst, ka visi Andreja Upīša memoriālā muzeja sarīkojumi tiek ierakstīti arī audio versijā, tiek glabāti zinātniskajā arhīvā un ir pieejami un izmantojami plašam interesentu lokam.