Cēsīs šobrīd aplūkojamas divas digitālās izstādes:  nesen atklāta "Simbolisms" – par simbolisma laika māksliniekiem Latvijā un viņu darbiem Cēsu pilsmuižas klētī un ”Multimediāls Cēsu pils stāsts” Pils Rietumu tornī.

Ne tikai Cēsīs, bet visā Latvijā pamazām sevi piesaka digitālās mākslas izstādes: lieli ekrāni, uz kuriem varam skatīt mākslinieku darbus, īpašas datorprogrammas, skaņu  dizains  un vide, kurā tiek radītas īpašas sajūtas. Kā top šādas izstādes un kā novilkt robežu starp to saturisko kvalitāti un izklaidi, Kultūras Rondo pārrunājam ar videomākslinieku Māri Kalvi un izstāžu nama „Lumiere” īpašnieku Renāru Sproģi.

"Studējot Pēterburgā un brīvajā laikā apmeklējot muzejus, ieraudzīju interesantu risinājumu, ka ar multimediju starpniecību ir iespēja stāstīt par jebko, vai tā būt māksla, dzeja vai vēstures notikumi," interesi par šādu piedāvājumu atklāj Renārs Sproģis.

Viņš arī min, ka devies uz muzejiem Eiropā, kur šādi projekti dzīvo jau kādu laiku.

"Tad radās pirmā domā par Cēsu pils stāstu. Integrēt multimediju kādā pils telpā," turpina Sproģis. 

Runājot ar muzeja vadību, izvēlējušies Rietumu torni, kur ir integrēts multimediāls stāsts par Cēsu pils 800 gadu vēsturi.

Viņš arī min, ka pieredze, rīkojot Lāčplēša dienas pasākumus Cēsīs, rāda, ka multimediāls stāsts cilvēkus saista un uzrunā.

"Žanrs iedzīvojas tik tālu, cik tālu apzināmies šos rīkus, beidzam par tiem brīnīties un sākam tos izmantot. Tas ir medijs, kur var palikt arī brīnīšanās fāzē. Daudzi projekti arī ārzemēs ir iestrēguši brīnīšanās fāzē," vērtē Māris Kalve.

Viņš norāda, ka šī ir komunikācija ar skatītāju, mākslas forma, un tās mērķis ir paust patiesību. 

"Ja izdodas māksliniekam paust savu patiesību caur šo izteiksmes līdzekli, kas šajā gadījumā ir projekcija, skaņa. Telpa spēlē lielu lomu. Rietumu tornī pašai telpai ir tikpat liela loma kā telpai un skaņai," uzskata Māris Kalve. "Ja māksliniekam ir iespēja paust savu patiesību caur šo formu, tas uzrunā."

Šādas ekspozīcijas veidot ir gan tehniski sarežģīti, gan arī dārgi. Tajā pašā laikā tehnoloģijas kļūst pieejamākas un ir iespējas vairāk realizēt.