Ar grupas “Instrumenti” performanci 7. februārī Mākslas stacijā “Dubulti” atklās izstādi “Džemma Skulme. Saruna ar laiku”.  Savukārt no 8. februāra līdz 5. aprīlim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas 4. stāva izstāžu zālēs un Kupola zālē būs skatāma izstāde “Džemma Skulme. Viņas glezniecība”.

Par gleznotājas sadarbību ar jaunajiem, krāsas atklājumiem un „Vēstures piezīmēm” Kultūras Rondo studijā saruna ar izstāžu kuratori Ingu Šteimani un mūziķi un komponistu Jāni Šipkēvicu.

Izstāde “Džemma Skulme. Viņas glezniecība” tika iecerēta 2018. gada nogalē, pašai māksliniecei aktīvi piedaloties. Laiks licis šo darbu pabeigt, Džemmai mūžībā esot.

"Sākotnējā ideja bija no retrospekcijas parādīt to projektu, ko mēs izstrādājām Rotko centrā un attīstījām četros gados. Proti, viņai ir tādu darbu sērija, kur ir ļoti daudz sīku kolāžu, dokumentu no ģimenes albumiem, no Džemmas milzīgā arhīva," par LNMM gaidāmo izstādi stāsta kuratore Inga Šteimane. "Viņa ir veidojusi tādas, var teikt, identitātes studijas. Ārkārtīgi sīkus, smalkus darbus. Tos darbus ir grūti eksponēt, un tiem ir vajadzīga speciāla scenogrāfija. Tie Rīgā nav rādīti. Tie būs."

Vēl izstādē būs pārskats par būtiskākajiem Džemmas Skulmes darbības periodiem padomju laikā. Inga Šteimane darbus strukturējusi trīs periodos.

"Esmu sapratusi, ka ir trīs periodi padomju laikā. Vismaz tā man ir sastrukturējies. Tā ir zināma tāda ciešāka sadarbība ar sistēmu. Tad ir uzplaiksnījums, ko var saukt par tādu spītības periodu, par kuru Džemmu pēc tam ļoti kritizēja. Tad ir astoņdesmitie gadi, kur tādā nosacītā harmonijā Džemma pievēršas tikai un vienīgi mūsu nacionālās identitātes jautājumiem," atklāj Inga Šteimane.

Un, protams, būs Džemmas Skulmes jaunākiem darbi, "kur Džemma ir pati ar savu vēju".

"Labs papildinājums būs tādas ļoti liela izmēra izdrukas no dienasgrāmatām, jo pēdējos gados viņas teksti, ko viņa rakstīja, savā ziņā pat apsteidza to, ko viņa paspēja uzgleznot," vērtē Šteimane.

Sadarbība ar “Instrumentiem” un 3Dglezniecība ir spilgtākie pēdējo gadu pārsteigumi, kam pievērsās māksliniece. Izstāde Mākslas stacijā “Dubulti” norisinās paralēli projektam Latvijas Nacionālajā Mākslas muzejā “Džemma Skulme. Viņas glezniecība”.

"Atspoguļosim to, ko mēs piedzīvojām kopā ar Džemmu mūsu muzikālajā sadarbībā, kurā Džemma bija ļoti tieši iesaistīti arī mūzikas veidošanā, kuru mēs kopīgi apspriedām, kad tapa albumi "Atkala" un "Cilvēks". Šiem albumiem Džemma bija atbildīga par to, kā tie piedzīvo vizuālo veidolu," stāsta mūziķis Jānis Šipkēvičs.

"Tādā mijiedarbībā tas tapa un šie aptuveni trīs gadi, kurus mēs kopā pavadījām Džemmas darbnīcā, savā studijā un kaut kur telpā pa vidu, bija būtiski mums kā mūziķiem, kā muzikālajai apvienībai. Man personīgi tas bija ļoti svarīgs laiks,

kurā es ļoti daudz mācījos un ļoti daudz smēlos, cenšoties novērtēt katru brīdi, kuru mēs pavadām kopā," turpina Jānis Šipkēvičs.

Izstādes atklāšanā grupas “Instrumenti” mūziķi stāstīs par sadarbību ar mākslinieci un spēlēs uz “skatuves”, ko veidos palielināti Džemmas Skulmes gleznojumi. Būs arī unikāla iespēja aplūkot gleznu aizmugurēs rakstīto tekstu, kas gluži kā smalka līnija piedalījās pēdējo gadu darbu saturā. Mākslas stacijas otrā stāva galerijā būs iespēja skatīt mākslinieces darbu oriģinālus.

3D glezniecības izaicinājumam Džemma Skulme ļāvās sava mazdēla Jāņa Skulmes un jaunā režisora Reiņa Kalnaeļļa mudināta.