Laiks un zūdamība. Kā veidojies dialogs starp artefaktiem un mākslinieku, Kultūras Rondo studijā pārrunāsim ar mākslinieci Frančesku Kirki un mākslas zinātnieci Vitu Birzaku, un mūsu uzmanības centrā izstāde „Trauslums”, kura aplūkojama mākslas muzejā “Rīgas Birža”.

"Tā ir delikāta iejaukšanās muzeja vidē ar muzeja cilvēku atļauju. Ar tādu konceptu, ka muzeja darbi dažās vietās ir nomainīti ar maniem darbiem," savus darbus raksturo Frančeska Kirke.

Frančeskas Kirkes izstāde “Trauslums / fragile” papildinājusi "Rīgas Biržas" pastāvīgo ekspozīciju. Projekts ir dialogs starp Mākslas muzeja "Rīgas Birža" ekspozīcijas artefaktiem un mākslinieces Frančeskas Kirkes radīto. Izstāde ir par bijību attiecībā uz muzejisko garu kā nemainīgu, konstantu un mūžīgu vienumu.

„Man šķiet, ka muzejs nav tā sastingusī nemainīgā vide un ka ir ļoti būtiski arī muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā parādīt gan interpretējot, gan eksponējot kolekcijas darbus, kuri ir mūsu muzejā, mākslas vēsturi, bet svarīgi ienest akcentus un 21. gadsimta cilvēka attieksmi, kā skatīties. Vai pietiek, ka šie darbi ir vienkārši eksponēti, vai prasās kāds komentārs ar šodienas skatījumu. Tāpēc Frančeskas Kirkes ideja likās ļoti laba, kas jārealizē," norāda Vita Birzaka.

“Mani vienmēr interesējuši mākslas darbi pirms restaurācijas, bojātas virsmas, uzslāņojumi, viss, kas saistāms ar LAIKA jēdzienu. Nesenie notikumi ar zudušiem Palmīras tempļiem, Parīzes Dievmātes katedrāles degšana tikai apstiprina manas izjūtas – nekas nav mūžīgs. Šī ZŪDAMĪBAS sajūta ir atslēgvārds visai ekspozīcijai, kur ar izstādes “karti” mēs izstaigājam muzeja stāvus: pie holandiešiem, Ķīnas porcelāna, Japānas un Indonēzijas kolekcijām, arī pie mūžīgi jaunajām nimfām, un viss muzejs kļūst par neuzkrītoša inscenējuma radīšanas vietu. – tā saka māksliniece Frančeska Kirke par tikko Rīgas Biržā atklāto projektu „Trauslums”.

Izstāde būs aplūkojama līdz 2020. gada 16. februārim.