Latvijā pirmo reizi tapusi grāmata par Latgales fotogrāfiem „Latgales fotogrāfi laika ritumā XIX – XXI gadsimtā”. Tajā vienkopus lasāma un skatāma informācija par vairāk nekā 300 Latgales fotogrāfiem divu gadsimtu garumā. Apjomīgajā izdevumā iekļauts ap 2000 fotogrāfiju un zīmogu, kā arī raksti par fotogrāfiem. Grāmatas idejas autors un īstenotājs ir fotogrāfs un uzņēmējs Igors Pličs, grāmatas tapšanā iesaistījies arī fotovēsturnieks Pēteris Korsaks un vēl daudzi citi, kas palīdzējuši tapt vērienīgajam izdevumam.

Vēsturiska izziņu grāmata par Latgales fotogrāfiem ir 600 lappušu biezs, pamatīgs (un arī smags) izdevums, tāpēc Pēteris Korsaks man grāmatu atved, lai varu iedziļināties, lasīt un pētīt pirms sarunas.

Norunāju tikšanos ar grāmatas autoriem, un zvanu Igoram Pličam uz Preiļiem, bet mēs ar Pēteri esam radio studijā. Par grāmatas idejas aizsākumu Igors daudzkārt jau esot stāstījis, tomēr atkārtošot, kas rosinājis ķerties pie tik vērienīga darba – sapulcēt Latgales fotogrāfus vienuviet. Un sākums bijis Viesītē fotogrāfijas vēsturei veltītajā konferencē „Buclera lasījumi” un kāda klātesošā izteikumi.

Gan Pēteris Korsaks, gan Igors Pličs paši piederīgi Latgales fotogrāfiem, tāpēc viņu interese tik dziļa un pamatīga. Grāmatā fotogrāfi rindoti  alfabēta secībā, par dažiem informācija bagāta, par citiem skopāka, ir fotogrāfi, par kuru darbību liecina tikai viena fotogrāfija ar zīmogu, pēc zīmoga ortogrāfijas tad secināts, kurā  laikā fotogrāfs darbojies. Grāmatā atrodu interesantus stāstus par fotogrāfiem, minēšu tikai pāris, tā režisors Jānis Streičs dalījies zināšanās par kinorežisora Herca Franka tēvu fotogrāfu Vulfu Franku, ar interesi lasu fotogrāfa Ilmāra Znotiņa atmiņu stāstījumu par sava  tēva Henriha Znotiņa fotogrāfa gaitām.

Abi fotogrāfi Igors Pličs un Pēteris Korsaks viens otram velta atzinīgus vārdus, grāmatas veidošana bijis auglīgs kopdarbs. Tā uzzinu, ka izdevuma tapšanas laikā abi sazinājušais vai katru dienu, un Pēteris Korsaks saglabājis mapi, kurā fiksējis, ko Igors jautājis un ko Pēteris atbildējis.

Kad interesējos, kur grāmatu var iegādāties, uzzinu, ka daudzas bibliotēkas un muzeji to saņēmuši kā pateicību par atbalstu, (apmēram 200 grāmatas dāvinātas), neliels skaits vēl palicis un grāmatu „Latgales fotogrāfi” var iegādāties pie abiem autoriem, grāmatveikalos gan nemeklējiet.