Muzeju nakts, kas norisināsies 18.maijā, tēma šogad izvēlēta „Tālavas taurētājs”, īpaši izceļot varonību un Neatkarības kara cīņu simtgadi. Cik dažādi muzeji Latvijā ir interpretējuši varonības tēmu un uz kādām Muzeju nakts norisēm aicina savus apmeklētājus, pārrunājam Kultūras Rondo studijā ar akcijas "Muzeju nakts" koordinatori Gundegu Dreiblati un Latvijas Kara muzeja vēsturnieku Mārtiņu Mitenbergu. Sazināmies arī ar muzejiem novados.

Arī šogad, līdzīgi kā pagājušā gadā, Muzeju nakts tēma ir saistīta ar Latvijas simtgades svinībām izvēlētiem atslēgas vārdiem. Pagājušā gadā tas bija vārds "dzimšana", šogad - "varonība".

"Tīri ņemt varonību, tā ir pārāk vienveidīgi traktējama lieta. Gribējām atrast ko tādu, kas nav gluži kā ar āmuru pa galvu, bet mazliet poētiskāks, vispārinošāks tēls. Var domāt par Lāčplēsi.

Likās, ka Tālavas taurētājs ir tēls, kas savienos ļoti tālus notikumus un varbūt līdz mūsdienām var savu tauri atskandināt," skaidro Gundega Dreiblate.

Piedāvājot daudzveidīgas norises, rekordliels iestāžu skaits – 190 Latvijas muzeji un citas sabiedrisko dzīvi veidojošas organizācijas – šogad 18. maijā bez maksas uzņems apmeklētājus Muzeju naktī. Šogad nakts pasākumi Latvijas muzejos notiks jau 15.reizi.

Latvijas Kara muzejā 17. maijā atklās izstādi "Glabātāji".

"Kad domājām par izstādi, vairāk akcentējām Latvijas armijas simtgadi, ar ko šogad arī Muzeju nakts tēma ir saistīta. Varoņu tēma vijas cauri visam muzejam un ekspozīcijām," atzīst Mārtiņš Mitenbergs. "Tā kā mums pieslēdzās jaunie fotogrāfi, bija doma izcelt priekšmetu, kas varētu būt interesants saistībā ar latviešu karavīriem. Kāpēc arī Muzeju naktī neparādīt plašākai auditorijai šādu izstādi, kur būs arī eksponāti piesaistīti. Tas nāca diezgan pēkšņi. Saspringām, jo sākumā bija domāts, ka izstāde būs uz Latvijas Armijas simtgadi jūlijā."

"Cilvēki, kas nāks skatīties muzeju, šoreiz varēs Muzeju naktī arī lielformāta fotogrāfijās palūkoties uz muzeja  darbiniekiem. Tas bija interesants process, kā muzeja darbiniekus nācās pierunāt, lai viņi izlien no savas komforta zonas, atrod sev interesanto priekšmetu, par ko izstāstīt.

Process gada garumā, kā es kolēģus pierunāju, lai viņi nosēžas fotogrāfu priekšā. Rezultāts – viss muzejs virmo, lai arī neviens neko vēl nav redzējis. Tas parāda smalko sajūtu, kas valda muzejā starp cilvēku, darbinieku un eksponātiem," turpina Mārtiņš Mitenbergs.

Sazināmies ar O.Kalpaka muzeja un piemiņas vietas "Airītes" vadītāju Robertu Sipenieku.

Uzklausām Latgales kolēģu sagatavotu sižetu par Muzeju nakts pasākumu Roberta Mūka muzejā Galēnu pagastā.

Sazināmies ar Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja Izglītojošā darba nodaļas vadītāju Zani Grīnvaldi.

Šogad Rīgā muzeju naktī piedalīsies 69 kultūrvietas, kas ir par astoņām vietām mazāk nekā pērn. Līdzīgi kā pagājušajos gados, arī šogad Vidzeme solās būt aktīvākais reģions, kur pasākumus būs iespējams apmeklēt 41 vietā. Kurzemē savas durvis apmeklētājiem vērs 38 vietas, kas ir par sešām vietām vairāk nekā iepriekšējā gadā. Tikmēr Latgalē Muzeju naktī atvērtas būs 28 vietas, taču Zemgalē - 14 vietas.

Ar Muzeju nakts programmu iespējams iepazīties Muzeju nakts mājaslapā, kā arī Kultūras ministrijas tīmekļvietnē.