Rasa un Raitis Šmiti savos darbos apvieno mākslu ar zinātni un jaunajām tehnoloģijām. “Purvīša balvai 2019” viņi nominēti par izstādi „Mikropasauļu svārstības”.

“Mūsu darbs "Mikropasauļu svārstības" sastāv no divām daļām. Ir dzīvā versija, kas izstādes laikā ģenerē skaņu un manipulē video attēlu. Ir arī statiskā versija, kur ir uzkrātie dati, pārvērsti jau video, pārvērsti skulptūrā un grafiskās izdrukās,” Latvijas Radio raidījumā “Kultūras Rondo” stāsta Raitis Šmits.

“Var mēģināt iztēloties, kā tas ir, ka tajos dubļos dzīvojošās baktērijas ir tās, kas faktiski manipulē šo attēlu, ko mēs redzam. Ar tādiem sprakšķiem, ar tādiem gličiem attēlā. Tas viss notiek sinhroni, tas viss ir saistīts un visam izejas avots ir tieši šīs baktērijas, kas ir konkrēti šajos traukos,” papildina Rasa Šmite. “Otrs, mēs aicinām apskatīties, kā tas izskatījās, kad mēs paši staigājām pa Ķemeru purvu un instalējam šīs baktēriju baterijas brīvā dabā. Mēs likām arī dažādus vides sensorus. Tur šie dati visi arī vizualizēti virtuālā realitātē. Tur var redzēt datus, kā tas izskatās, kad elektrība bija vairāk vai mazāk, kādi laikapstākļi, gaisa temperatūra, ūdens temperatūra. Tā kā mums visi šie dati kopumā rada tādu purva ekosistēmu, tādu tekstūru.”

Raitis Šmits norāda, ka izstādē var virtuāli pastarpinātā veidā arī pastaigāt pa Ķemeru purvu iepriekšējā gada pavasarī, kad abi mākslinieki tur bijuši.

Rasa un Raitis Šmiti nominēti Purvīša balvai par personālizstādi „Mikropasauļu svārstības”, kas vispirms bija eksponēta 2017.gada rudenī RIXC mākslas galerijā. Šis projekts ir viena no svarīgākajām radošo eksperimentu pieturām divdesmit gadu garajā autoru mākslas ceļā, norāda mākslas eksperti.

Izstāde „Mikropasauļu svārstības” pērn tikusi izstādīta arī Elektroniskās mākslas centrā Bāzelē un Lietuvas nacionālajā ekspozīcijā Purva paviljons Venēcijas arhitektūras biennālē.

Rasa un Raitis ir mākslinieki - novatori, kas apvieno mākslu ar zinātni un jaunajām tehnoloģijām, jau kopš 1996.gada viņi nenogurstoši un ļoti aizrautīgi darbojas jauno mediju mākslā. Ir Elektroniskās mākslas centra dibinātāji, vēlāk uz tā bāzes izveido jauno mediju kultūras centru RIXC. Viņi arī ikgadējā festivāla „Māksla + komunikācija” rīkotāji. Daudzu projektu, mākslas darbu, tai skaitā instalāciju autori.

Abi ieguvuši doktora grādu, Rasa Šmite ir profesore Jauno mediju mākslas programmā Liepājas universitātē, Raitis Šmits asociētais profesors Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļā. Purvīša balvai izvirzīti pirmo reizi.