Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja rīkotais 50. Latviešu tautas lietišķās mākslas darinājumu Gadatirgus, kā norise bija plānota 1. un 2. augustā, saistībā ar šobrīd noteiktajiem pulcēšanās ierobežojumiem un distancēšanās prasībām tiek pārcelts uz 2021. gadu.

Gadatirgus vēstures pētniece Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Krājuma nodaļas vadītāja Daina Kraukle raidījumā Kultūras Rondo bilst, ka amatniekiem gadatirgus atcelšana ir ļoti sāpīgs brīdis, jo daudziem tas lielākais pasākums gadā, lielākā iespēja realizēt savus darinājumus.

Situāciju, kad gadatirgus būtu atcelts, Kraukle neatminas, vienīgi 90. gados, kad mainījās nauda, tirgus ir bijis mazāks. Tāpat ir bijuši gadi, kad darinājumus izpirka tik ātri, ka otrā dienā nav ko tirgot. Bija spiesti vienu dienu tirgu rīkot.

Dzintara meistare Anita Kovjazina, kura nav piedalījusies tikai vienā gadatirgū, atzīst, ka ziņu par to, ka šogad gadatirgus nebūs uztvērusi mierīgi. 

"Ir tāda situācija pasaulē, ka nevaram iziet un apdraudēt sevi vai pārējos. Gadatirgus ir lietišķās mākslas svētki, tie ir svētki apmeklētājiem un dalībniekiem, ja svētkus samazinātu tā, ka nebūtu apmeklētāju un dalībnieku, tad nebūtu nekas. Bet nākamā gadā mēs ar dubultu sparu," vērtē Anita Kovjazina.

Abru meistars Juris Balodis, kuram šī būtu jau vienpadsmitā reize gadatirgū, atzīst, ka viņam ir līdzīgas sajūtas.

Vaicāts, vai nav grūti izdzīvot šajā laikā amatniekam, Juris Balodis atklāj, ka abru gatavošana viņam vairāk ir ir hobijs.

"Man šajā ziņā ir paveicies, es varu sagatavoties nākotnei, vairāk sagatavot priekšdienām. Zinu, ka daudzi, kas šo darbu strādā kā izdzīvošanas darbu, viņiem ir ļoti grūti," vērtē Juris Balodis.

Arī Anita Kovjazina norāda, ka krīze un tas, ka nav iespēja doties uz dažādiem tirgiem, viņu tik sāpīgi neskar.

"Tiem, kam vienīgā nodarbošanās, ir sāpīgi, ir ko domāt, kā izdzīvot līdz brīdim, kad atkal varēs pilnvērtīgi strādāt," bilst Anita Kovjazina.

2021. gadā gadatirgus tiek plānots tradicionāli pirmajā jūnija nedēļas nogalē – 5. un 6. jūnijā.