Ventspilī 25. jūlija vakarā svinīgi atklās jaunā akustisko koncertzāli „Latvija” un Ventspils mūzikas vidusskolu. Iepazīstamies ar tiem, kuri mācīsies, spēlēs un klausīsies jaunajā ēkā. Tiešraide no Ventspils mūzikas skolas un koncertzāles jaunās ēkas. Kultūras Rondo viesojas mūzikas bibliotēkā.

Par jauno koncertzāli stāsta koncertzāles "Latvija" mākslinieciskais vadītājs  Miks Magone, Ventspils mūzikas vidusskolas direktors Andris Grigalis, arhitekts Deivids Kuks no Vācijas un arhitekts Māris Malahovskis.

Par unikālajām Ungārijā tapušajām vertikālajām klavierēm stāsta to izgudrotājs Dāvids Kļaviņš.

Ar koncertzālē iekārtoto mūzikas bibliotēku iepazīstina tās vadītāja Inga Aulmane. Bet par kolektīviem, kas mājos koncertzālē „Latvija”, stāsta kora un kamerorķestra vadītājs Aigars Meri.

Ar atklāšanas koncerta programmu iepazīstina un par jaundarbiem stāsta komponists Vilnis Šmīdbergs, komponists Raimonds Tiguls, rakstniece Nora Ikstena, komponists Raimonds Pauls un ērģelniece Iveta Apkalna.

Koncertzāles atklāšanas koncertu ikviens šovakar varēs klausīties gan Latvijas Radio 3 tiešraidē, gan skatīties tajā pašā vakarā koncerta ierakstu LTV1 un Replay.lv.

Koncertzāle "Latvija" un tās unikālais aprīkojums

Ēkas kopējā platība ir gandrīz 7 tūkstoši kvadrātmetru, no kuriem 2/3 ēkas paredzētas skolas vajadzībām, bet 1/3 – koncertzāles funkciju nodrošināšanai. Lielajā zālē, kur paredzētas 600 skatītāju vietas, uzstādīti divi unikāli mūzikas instrumenti – akustiskās koncertērģeles un pasaulē lielākās vertikālās koncertklavieres. Mazā zāle savukārt ir interesanta ar to, ka tajā ir izbūvēta transformējama siena – to atverot, zāle var tikt izmantota kā brīvdabas skatuve.

Ēkā darbosies arī Ventspils mūzikas vidusskola un Bērnu mūzikas skola. Uz jauno ēku pārcelsies aptuveni 500 mūzikas skolas audzēkņu un vairāk nekā 100 darbinieku. Salīdzinot ar koncertzāli „Lielais dzintars” vai koncertzāli "Cēsis", Ventspilī atradīsies visa skola.

Ēkā ir iebūvētas 13 dažādas energoefektivitāti paaugstinošas tehnoloģijas, kuru darbību nodrošina gan ilgtspējīgas būvniecības, gan videi draudzīgu un ilgmūžīgu materiālu pielietojums. Koncertzāles projekta autors ir vācu arhitekta Deivida Kuka birojs. Būvprojekta izstrādē piedalījās arī projektētāji no Latvijas Māris Malahovskis un Astra Poga.

Lielajā zālē uzstādītas Vācijas ērģeļu būvniecības uzņēmuma "Johannes Klais Orgelbau" stabuļu ērģeles un latviešu izcelsmes klavierbūvnieka Dāvida Kļaviņa klavieres.

No zāles daļas skatītāji varēs redzēt dekoratīvās un stilizētās ērģeļu stabules, bet aiz tām atradīsies galvenās. Tāpat ērģelēm būs divas konsoles – viena stacionāra un otra pārvietojama, piemēram, būs iespēja ērģeles spēlēt, arī visiem redzot. Skatītājiem būs iespēja redzēt, kā kustas ērģelnieka kājas, ko parasti nav iespējams redzēt.

Unikālās ērģeles no Vācijas uz Ventspili tika nogādātas ar trīs autofurgoniem, kur vienas kravas svars sasniedza vidēji 40 tonnas. Mūzikas instruments sastāv no 3060 ērģeļu stabulēm, no tām 2807 ir no alvas svina sakausējuma, bet 253 no koka. Lielākā stabule ir piecarpus metrus gara, mazākā – lodīšu pildspalvas izmērā.

Tāpat Lielās zāles kreisajā pusē novietotas klavieres, kuru kopējais augstums ir 4,70 metri, un, lai sasniegtu klaviatūru, pianistam būs jādodas pa speciāli izbūvētām kāpnēm.

Gan ērģeles, gan klavieres var spēlēt attālināti. Ja ir labs interneta signāls – pat no Amerikas. Tiek prognozēts, ka šie instrumenti piesaistīs viesmāksliniekus no visas pasaules.

Vienlaikus ēkā atradīsies arī Mūzikas bibliotēka, kas būs publiski pieejama. Tāpat ēkā būs skaņu ierakstu studija. Bet ikdienā koncertzālē „Latvija” dzīvos arī trīs kolektīvi (koris „Ventspils”, kamerorķestris un bigbends:

Krāšņais atklāšanas koncerts

Koncertzāles atklāšanas koncertos, kas notiek 25. un 26.jūlijā, iekļauti divi īpaši jaundarbi. Svinīgās noskaņas radīšanai pirmās izskanēs ventspilnieka Viļņa Šmīdberga “Atklāšanas fanfaras”. Turpinājumā sekos Raimonda Tigula un Noras Ikstenas jaundarbs – oratorija “Jūras grāmata”. Atskaņojumā piedalīsies Valsts Akadēmiskais koris “Latvija”, Ventspils Kultūras centra sieviešu koris “Venda”, jauktais koris “Ventspils”, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris un solisti – Iveta Apkalna (ērģeles), Intars Busulis (vokāls), Gints Pabērzs (saksofons) un Emīls Patriks Dzenītis (vokāls). Koncertprogrammas mākslinieciskais vadītājs Māris Sirmais.

Koncerta noslēgumā klausītājus priecēs maestro Raimonda Paula priekšnesums.