Pēc divām nedēļām, 27.jūlijā, Tilžā pirmizrādi piedzīvos laikmetīgs teātra iestudējums “Breinuma līpa”. Tā tapšanā iesaistīta vērienīga komanda, kurā apvienojušies gan profesionāļi, gan amatieri. Iestudējums ir stāsts par Tilžu, tās iedzīvotājiem un ciema turpmāko likteni.

“Nav pesimistiski, nav optimistiski – ir reāli,” tā izrādes noskaņu raksturo vietējā teātra režisore Inese Daukste. Iestudējuma “Breinuma līpa” forma ir citādāka nekā ierasts, tas ir izaicinājums gan radošajā procesā iesaistītajiem, gan arī skatītājiem, kuriem būs jāspēj līdzdarboties.

“Latgalē mēs spēlējam teātri ļoti klasiski, paņemam kādu darbu un  uzvedam uz skatuves, bet šeit ir atrasts materiāls, kas ir ļoti tuvināts vietai un cilvēkiem, kas šeit dzīvo, proti, tas ir Latgales ciems – Tilža. Pirmsākumi meklējami jau pagājušā gada oktobrī, kad mēs uzsākām Tilžas pagasta iedzīvotāju intervēšanu, tika intervēti 15 dažādi cilvēki, kuri dalījās atmiņās par Tilžu, ko viņi zināja, kā Tilža radusies, kā ir bijis dzīvot Tilžā dažādos laikos, dažādos vēstures posmos. Un arī šis Tilžai ir izšķirošais posms, kad mēs nezinām, kas ar mūsu ciemu notiks nākotnē,” stāsta režisore Inese Daukste.

Iestudējums ir vietējās teātra režisores Inese Daukstes kopdarbs ar režisoru Janu Vilemu van den Bosu, komponistu Jēkabu Nīmani, horeogrāfi Alisi Putniņu, dramaturgu Edgaru Niklasonu. Iestudējumā piedalās Tilžas amatierteātri, deju kolektīvs, koris, etnogrāfiskais ansamblis, palīgā aicinot arī kolektīvus no Vectilžas un Balviem. Iestudējumā tiks atspoguļotas sāpīgas problēmas, kas satrauc cilvēkus, darbība notiek trīs dažādās vietās – Tilžas slēgtajā internātskolā, Tilžas kultūras namā un Tilžas ciema centrā, nojumē, kas izveidota tirgotājiem, kuru vietējie jaunieši dēvē par savu ofisu. Iestudējumā jauniešiem notiek atvadu ballīte, kurā runā par Tilžu, ka šeit nav ko darīt un šeit nebūs, ko darīt. Pārvietošanās no vienas iestudējuma epizodes uz otru skatītājiem notiks ar autobusu.