Ar skatu uz aizvadīto jaunību – Jūrmalas muzejā apskatāmi dažādu mākslas nozaru darbi, ko radījuši teju 30 mākslinieki. Viņi visi pagājušā gadsimta 80. gadu beigās kopā iestājās tagadējā Latvijas Mākslas akadēmijā un arī visi kopā talkoja kolhozā. Izstāde „Raža” ir viņu pirmā kopīgi veidotā izstāde, kurā apskatāmi darbi no absolvēšanas laika līdz šodienai.

Gleznas, ilustrācijas, keramikas darbi un instalācijas. Jūrmalas muzejā izstādē „Raža” var sajusties gluži kā laukā, kur zeļ visdažādākie augi. Piemēram, pie Vinetas Seieras [angļu valodā Sayer] ugunīgi sarkanām un saules staru apzeltītām gleznām, kurās attēloti zirgi, blakus novietots attēliem bagāts Marutas Raudes porcelāna pods. Turpat ir apskatāma arī Antras Stares liela glezna ar peonijām un Kārļa Alaiņa divi tēlniecības darbi no čuguna. Lai gan visi darbi ir radīti atšķirīgos mākslas veidos, tos vieno viens fakts – darbu autori 1987. gadā sāka studijas toreizējā Teodora Zaļkalna Latvijas PSR Valsts Mākslas akadēmijā., stāsta gleznotājs un viens no izstādes veidotājiem Edgars Mucenieks.

Kartupeļu laukā sasēdušies apkārt traktoram, gandarītie un enerģijas pilnie topošie mākslinieki ir redzami izstādes melnbaltā titulbildē. Velkot paralēles ar tolaik savākto ražu, tagad mākslinieki demonstrē savu profesionālo ražu. Raugoties uz savu kolēģu darbiem, Mucenieku pārņemot divas sajūtas.

Pateicību saviem vecākiem izsaka arī grafiķe un izstādes idejas autore Jekaterīna Grjazeva, kura vienā no saviem jaunākajiem darbiem ir attēlojusi savu ģimeni. Melnbaltai fotogrāfijai līdzīgajā zīmējumā blakus viņas vecākiem ir attēlots arī mākslinieces pilnveidošanās ceļš. Līdzās šim darbam ir apskatāmi citu mākslinieku krietni jaunāki darbi.

Atsevišķos darbos mākslinieki pievērsušies pasaulē tobrīd aktuālajiem notikumiem. Piemēram, Edgars Mucenieks izveidotajā video akcentē dzīvi covid pandēmijas laikā, kad cilvēki dzīvojuši izolēti. Savukārt vienā no telpām uz grīdas ir sarindoti 80 miniatūra koka galdi, uz kuriem dažādās valodās uzrakstīts vārds „karš”. Lienas Mucenieces pirms vairākiem gadiem radītā instalācija pēc Edgara Mucenieka teiktā liek aizdomāties, ka karš visas tautas ietekmē vienādi smagi un sāpīgi.

28 mākslinieku pirmā kopīgā izstāde Jūrmalas muzejā ir apskatāma līdz jūlija sākumam.