Šis ir izcilās kino un teātra zinātnieces Valentīnas Freimanes 100. jubilejas gads. Nacionālajā bibliotēkā šodien atklās viņai veltītu izstādi "Gadsimta lieciniece. Satikšanās ar Valentīnu Freimani". Viņas ieguldījums Latvijas kultūras dzīvē ir milzīgs. Arī padomju laikos viņa spēja būt absolūts Eiropas cilvēks, kurš Latvijas kultūras vidi uzlādēja ar svaigām idejām, ko pārņēma un turpināja viņas audzēkņi.

Ar savu dzīvi Valentīna Freimane bija ļoti spilgts piemērs, ka cilvēkam ir iespēja nepadoties apstākļiem, arī visskarbākajiem. Jaunā izstāde iepazīstina ar viņas dzīvesstāstu un personību, tās ļoti svarīga daļa ir audio un video materiāli.

Gaišums un spēks strāvo no lielā melnbaltā portreta, kas ievada izstādi par Valentīnu Freimani, un tā ir atslēga viņas personībai kopumā – atzīst viena no izstādes autorēm, teātra zinātniece Margarita Zieda.

Pie tam šo gaismas spēku sevī Valentīna Freimane spēja sevī nosargāt arī vistumšākajā savas dzīves laikā, kad holokausta traģēdija skāra viņas ģimeni, par ko viņa stāsta savā grāmatā "Ar Dievu, Atlantīda!". Portreta izvēli izstādei raksturo Margarita Zieda.

Valentīnas Freimanes dzīve ir pierādījums tam, ka spēcīga personība spēj saglabāt brīvu garu jebkurā sistēmā. Būdama ļoti plaša redzesloka kultūras cilvēks, arī padomju gados viņa aizrautīgi izplatīja zināšanas par pasaules kino un teātra procesiem, par kuriem citi nerunāja un arī nezināja. Šai saistībā leģendām apvīti ir viņas veidotie kino vēstures lektoriji, kas vairākām paaudzēm bija kā "logs uz Eiropu", stāsta kino zinātniece, izstādes autore Anita Uzulniece:

Izstāde izseko Valentīnas Freimanes dzīvesstāstam gan Rīgas, gan Berlīnes posmos, to atspoguļo fotogrāfijas, dokumenti, priekšmeti, kā arī viņas pašas citāti, lasāmi uz izstādes stendiem. Bet izstādes sirds – kā saka Margarita Zieda – ir video un audiomateriāli, ko var skatīties un klausīties bibliotēkas audiolasītavā. Tās ir intervijas ar Valentīnu Freimani, raidījumi un filmas par viņu, veidotas Latvijā un Vācijā. Tāpat arī filmas ar viņas ievadvārdiem, izrādītas Cēsu festivālā.

Izstādes autores uzsver, ka šī ir izstādes sadaļa, kas vislabāk atklāj Valentīnas Freimanes būtību.

Izstāde iepazīstina arī ar Valentīnas Freimanes audzēkņiem, viņu vidū, aktieris Ivars Kalniņš, kurš atzīst, ka iegūtais kinolektorijos, viņu pavada visu mūžu, un režisors Alvis Hermanis, kurš uzsver, ka kinolektoriji vairāku gadu garumā bija viņa vislabākā izglītība. Arī tas ir Valentīnas Freimanes fenomens, ka viņas veikums joprojām turpina dzīvot.

Ne tik labi Latvijā zinām par Valentīnas Freimanes darbību Vācijā, bet arī tur tā bijusi ļoti aktīva, par ko izstādē liecina Berlīnes posmam veltītie stendi.

Izstādē būs iespēja noskatīties arī Ilonas Brūveres veidoto filmu par Valentīnu Freimani, kurā cita starpā viņa dalās pārdomās, ko viņai nozīmē jēdziens "laime" un kāpēc viņai tik svarīga dalīšanās ar citiem.

Valentīnas Freimanes 100-gades izstāde "Gadsimta lieciniece. Satikšanās ar Valentīnu Freimani" Nacionālajā bibliotēkā būs skatāma līdz septembra sākumam, ieeja tajā ir bez maksas.