"Viņa aptur ikdienu savos darbos, bet ikdienības tajos nav," – tā savulaik par Birutas Baumanes glezniecību teikusi mākslas zinātniece Ingrīda Burāne.

Par to spilgti varēs pārliecināties izstādē "Mīla un dzīve. Biruta Baumane", kas no 16. septembra būs skatāma Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā. Izstāde veltīta gleznotājas simtgadei, un tajā vienkopus skatāmi dažādu laiku Birutas Baumanes darbi, kas aptver visu viņai nozīmīgāko tematiku.

Biruta Baumane dzimusi pirms 100 gadiem. Un 70 no tiem viņa gleznoja. Kā saka izstādes kuratore Ilze Putniņa – būtībā viņas dzīve bija glezniecība un dzīvi viņa gleznoja ar milzīgu aizrautību un kaislību, tāpēc kā atslēga visai izstādei dots nosaukums "Mīla un dzīve".

Neaizmirstams ir Birutas Baumanes vizuālais tēls – ekstravaganta sieviete ar vienmēr spilgti krāsotām lūpām, temperamentīga, ar krampīgu raksturu un stingru stāju. Arī viņas darbos ir daudz temperamenta, dinamisma un dramatisma, bet līdzās tam arī rezignācija, apcere un skumjas. Viņa pati teikusi, ka cilvēkos viņu visvairāk uzrunā acis un mute, ko atspoguļo arī viņas gleznas, stāsta Ilze Putniņa.

Izstādi aizsākt Ilze Putniņa izvēlējusies ar Birutas Baumanes 1969.gadā gleznoto grupas portretu, jo šajā darbā ir visi viņas glezniecības pavedieni. Tā ir maza nakts dzīves aina, ko izgaismo laterna un kuras centrā redzama pati Biruta Baumane kopā ar tuvu draugu, mākslinieku grupu. Birutas seja ir balta kā maska, sāpes no tās ir izdzinušas dzīvinošo krāsu, un tikai mutes līnija un sārtais tonis iezīmē spītīgu dzīvīgumu. Ap kaklu viņai rozā lakatiņš – košs, piesaistošs un – viegli gaistošs.

Izstādē vienkopus skatāmi dažādu laiku Birutas Baumanes darbi, kas aptver visu viņai nozīmīgāko tematiku. Glezna "Lielās peldētājas" ar smagnējajām latviešu sievietēm nedaudz atgādina franču mākslu, Renuāra darbus, liela vitalitāte ir cikla "Kāzas Latgalē" darbos, bērnības atmiņu iedvesmota ir glezna "Labrenča gadatirgus". Ilzes Putniņas viens no favorītiem izstādē ir darbs "Biruta", kurā redzama meitene ar sāpīgu un ilgpilnu skatienu. Tajā Birutai Baumanei pozējusi daudzu mākslinieku iemīļota modele, meitene, arī vārdā Biruta.

Birutu Baumani arī īpaši iedvesmojušas vietas ar augstu intensitāti – ostas, gadatirgi un cirks. Intervijā Latvijas Radio māksliniece pati savulaik stāstīja, ka ar cirku viņa saindējusies jau agrā bērnībā, kad Tērvetē Labrenča tirgū pirmo reizi ieraudzījusi ceļojošā cirka balagāna būdas. Pēc tam ļoti spēcīgu iespaidu uz viņu atstājis pirmais Rīgas cirka apmeklējums.

Izstāde "Mīla un dzīve. Biruta Baumane" Nacionālajā muzejā būs skatāma no piektdienas, 16.septembra līdz janvāra sākumam.