Katrā [nedēļas] nogalē dzirdējām, kā stāstīja par mūsu tēvzemi. Saģērba mūs tautastērpos un sūtīja uz skatuvi. Noskaitījām pantiņus un paklanījāmies, nokavējām „kartūnus”, ko svētdienās no rīta rādīja…

Šī gada pirmajā muzeja „Latvieši pasaulē” viesu vakarā dzied Gatis Gaujenieks un Arnolds Kārklis – 80.gadu leģendārās Ņujorkas latviešu rokgrupas „Akacis” dalībnieki, kuri tagad dzīvo Latvijā.

Lekcijas un filmu demonstrējumi par latviešu dzīvi ārzemēs, kas muzeja „Latvieši pasaulē”’ telpās Berga bazārā un arī tiešsaistē ziemas sezonā notiek katru ceturtdienas vai piektdienas vakaru, pat pašiem latviešiem, kas dzimuši auguši ārpus Latvijas, tomēr var atklāt nezināmus latviešu emigrācijas aspektus.

Piemēram, vakar – Kanādas latvieša Viestura Zariņa lekcija par Manitobas veclatviešiem, kuri Ziemeļamerikā ieradās jau 19. un 20. gadsimtu mijā, cerībā saņemt zemi un izvairīties no iesaukšanas cariskās Krievijas armijā. Vairākas ģimenes pārcēlās uz Kanādu no Brazīlijas, pēc tam, kas bija vīlušās turienes dzīves apstākļos. Vieni Manitobā iesakņojās, bet citiem, kas gribēja atgriezties dzimtenē, stāsts izvērtās traģisks: pametot Latviju jau pirms Pirmā pasaules kara, viņi vairs nevarēja pretendēt uz tās pilsonību.

“Latvieši pasaulē” - privāts, Kultūras ministrijas akreditēts muzejs un pētniecības centrs, ir vienīgā iestāde uz zemeslodes, kuras galvenais uzdevums jau piecpadsmito gadu ir apkopot šādas liecības par latviešu izceļošanu un dzīvi ārzemēs.

"Mums ir krājums, kas ir Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, kādi 26 000 priekšmeti, dokumenti, stāsti un fotogrāfijas. Bet te [Berga bazārā] ir mūsu nervu centrs, birojs un maza izstāžu zālīte, te mūs var sastapt katru dienu. Mēs šo telpu apdzīvojam tikai otro gadu, bet esam centušies aktīvi rīkot pasākumus par ārzemju latviešiem."

To stāsta Marianna Auliciema, Muzeja „Latvieši pasaulē” kuratore. Dzimusi Kanādā, uzaugusi un antropoloģes izglītību ieguvusi Austrālijā, viņa ar ģimeni uz Latviju pārcēlās pirms 20 gadiem. Viņas likteņa biedriem, latviešiem no Kanādas, Amerikas, Vācijas, Brazīlijas, Venecuēlas - muzeja viesu vakari ir kā neformāls tikšanās klubs.

Februāra vidū tepat Berga bazārā durvis vērs muzeja izstāde par latviešu bēgļiem, tai sekos vēl citas mainīgās izstādes. Bet gada nozīmīgākā būs Dziesmu svētku programmā iekļautā, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā skatāmā izstāde „Uzvilkt Latviju” - par oriģināliem latviešu tautastērpiem emigrācijā, kas veidoti nevis etnogrāfiski pareizi, bet pēc katras mītnes zemes iespējām. Tikmēr muzeja telpas Berga bazārā vasarā kļūs par ārzemju viesu un šejieniešu tikšanās vietu.