Eiropas Savienība (ES) ir apņēmusies cīnīties pret mežu izciršanu pasaulē. Lai samazinātu atmežošanu un mežu degradāciju, ES ir apstiprinājusi jaunu regulu, kas aizliegs importēt un arī eksportēt produktus, kuru ražošana ir saistīta ar mežu iznīcināšanu. Tādējādi bloks cer mazināt klimata pārmaiņu negatīvo ietekmi.

Daudziem no mums garšo kafija, pie kuras pa reizei var pieēst arī šokolādi. Taču retais no mums aizdomājas, kā kafija un šokolāde nonāk līdz veikalu plauktiem. Šos un vēl vairākus Eiropā populārus produktus ražo no izejvielām, kuras var iegūt tikai Dienvidamerikā, Āfrikā vai Dienvidaustrumāzijā. Bet lielu daļu šo izejvielu izaudzē lauksaimniecības zemē, kas ir iekopta pēdējos 30 gados, intensīvi izcērtot mežus.

Mežiem, un jo īpaši Amazones lietus mežiem, ir liela nozīme cīņā pret klimata pārmaiņām un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā. Tāpēc ES ir apņēmusies pastiprināt cīņu pret atmežošanu visā pasaulē.

ES Padome šonedēļ apstiprināja Eiropas Parlamenta (EP) aprīlī pieņemto regulu, kas pieprasīs palmu eļļas, liellopu, kafijas, kakao, kaučuka, kokmateriālu un sojas tirgotājiem apliecināt, ka bloka dalībvalstīs pārdotie produkti nav saistīti ar mežu izciršanu, kas ir notikusi laikā no 2021.gada 1.janvāra. Šie noteikumi attieksies arī uz precēm, kas satur šos produktus, piemēram, šokolāde, sojas piens vai mēbeles. Tirgotājiem arī būs jānodrošina, ka to pārdoto produktu ražošanā ir ievēroti cilvēktiesību standarti un pirmiedzīvotāju tiesības.

Uzņēmumiem, kas pārkāps regulu, draudēs naudassods apmērā līdz 4% no uzņēmuma kopējā gada apgrozījuma ES.