Šodien, 22.oktobrī, Latgales vēstniecībā "Gors", Rēzeknē sākas Starptautiskais ērģeļmūzikas festivāls “ORGANismi”. Festivāla mākslinieciskā vadītāja ir pasaulē pazīstamā ērģelniece Iveta Apkalna. Šogad festivāls svin piekto gadadienu, droši apliecinot, ka tas ir kļuvis par tradicionālu rudens notikumu " Gorā".

Skaņu fragmentsatg'adina aizvadītā gada festivāla “ORGANismi” koncertuzvedumu, ko veidoja Iveta Apkalna un Jānis Šipkēvics, piedaloties arī Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas meiteņu korim. Koncertuzvedums, kurā piedalās bērni un jaunieši, ir Ivetas Apkalnas svarīga festivāla sastāvdaļu, tieši iesaistot tajā jauno paaudzi. Vēl pirms gada kopā ar Ivetu Apkalnu tādā piedalījās arī Renārs Kaupers. Jāteic, festivāls kopš 2015.gada Latgales vēstniecībā " Gors"  ir parādījis ērģeles un ērģeļmūziku visdažādākajās izpausmēs un žanros.

“Latgales vēstniecība "Gors" bija tā koncertzāle, uz kuras skatuves mēs faktiski varam runāt par ērģelēm kā koncertinstrumentu pirmo reizi, jo, protams, mēs ērģeļmūziku esam raduši klausīties dievnamos, bet ērģeles ir arī lielisks koncertinstruments, un tam arī ir ļoti plašs repertuārs, un, pateicoties Ivetas Apkalnas, Rēzeknē dzimušās ērģelnieces, kura, protams, ir plaši pazīstama un pieprasīta visā pasaulē, pateicoties viņas neatlaidīgumam, iniciatīvai, šeit bija pirmā vieta, kur šāds, jā, digitāls instruments ir pieejams. Kas nozīmē, ka mēs varējām šo ērģeļmūziku parādīt, sadarbojoties ar dažādiem mākslas žanriem tiem mijiedarbojoties, piemēram, ērģeles un deja, ēnu teātris, ērģeles un simfoniskā mūzika, daudz dažādās formās, kas redzamas festivāla programmā,” stāsta Latgales vēstniecības Gors vadītāja Diāna Zirniņa.

Šogad, svinot festivāla piecgadi, līdzās pastāvot Covid -19 ierobežojumiem un piesardzības pasākumiem, svētdien paredzētais jaunradītais uzvedums “Ķiršu koks”, kurā piedalās aktieris Gundars Āboliņš, jau zināms, ka ir atcelts.

“Šis festivāls, kā jau mēs arī nojautām un arī citējot Ivetu Apkalnu, ir īpaši trausls un sargājams brīdis, un tā nu ir sanācis, ka pēdējā mirklī līdz ar valdības lēmumiem mums nācās atteikties no viena koncerta, kas mums nedaudz sāp, bet tajā pašā laikā mēs zinām, ka šis koncerts notiks, vai nu nākamā gada festivālā vai nedaudz ātrāk,” turpina Diāna Zīriņa.

Taču pārējie plānotie pasākumi notiks, un tie sāksies jau šodien ar ērģelnieces Ivetas Apkalnas vadīto meistarklasi topošajiem un jau esošajiem mūziķiem, savukārt vakarā Latgales vēstniecībā Gors skanēs pirmais festivāla koncerts, kurā būs baudāms Austrijas mūziķu duets – ērģelnieks un komponists Valentīns Fjodorovs un arfiste Jūlija Kristīne Lukana, atskaņojot koncertprogrammu “Ērģeles un arfa”.