Ceturdien, 14. martā, „ISSP Galerijā” Berga bazārā – Rūtas Kalmukas izstādes „Saiknes” atklāšana. Māksliniece, kas nav izstādījusies daudz, šajā fotosērijā skatītājus ieved patiešām personīgā telpā – savā ģimenē un mājā, vienlaicīgi runājot par sievietes daudzveidīgo būtību un attīstību.

Fotomāksliniece, muzejiste, mamma. Rūtu Kalmuku satieku bijušajā Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes mājā, uz kuru pašlaik no Vecrīgas pārvācas Latvijas Fotogrāfijas muzejs, viņa tur ir krājumu glabātāja un bibliotekāre. Rūta stāsta, ka tikko sapakojusi visu vēsturiskās Strenču fotodarbnīcas stikla plašu kolekciju. Meistara Andreja Granta skolniece, arī viņa pati konsekventi turpina melnbaltās analogās fotogrāfijas tradīciju. Profesionāli sadarbojusies ar daudziem drukātajiem izdevumiem – “Santa”, “Dienas Žurnāli”, „Rīgas Balss”, “Neatkarīgā Rīta Avīze”, “Ir”, taču personīgā lietošanā apzināti nav ieviesusi digitālo fotoaparātu.

Lielformāta fotogrāfiju sērija “Saiknes” tapusi, protams, augšanas procesā iemūžinot viņu četrus bērnus, un tālab attēli ir ļoti personīgi. Bet ar laiku Rūta šo tēmu attīstījusi plašāk – saiknes ar citiem sev īpašiem cilvēkiem, saiknes ar dabu, ar upi, kas viņas ģimenes mājai Ogrē plūst garām līdz pašiem pagalma vārtiņiem.

"Man ir tādas mīļākās vietas, kurās man patīk aiziet padomāt, un tās es fotogrāfēju viena no tām ir tieši pie upes, pie ūdens. Droši vien šeit var runāt par feminismu un par hidrofeminismu, bet tajā brīdī es galīgi par to tā nedomāju."

Šīs definīcijas Rūta veido ar zināmu ironiju balsī, un arī nonākšana „ISSP Galerijā” neesot bijis viņas pašmērķis. Taču fotogrāfe ar pateicību piemin kolēģi Ivetu Gabaliņu, kas ir arī izstādes „Saiknes” kuratore.

Izstādē ir 17 darbi, kas ir tikai maza daļa no Rūtas refleksijām, bet plašāku ieskatu varēs gūt turpat aplūkojamā fotogrāmatā, ko salikusi viņas vecākā meita.

Bet Rūtas Kalmukas izstāde „Saiknes” ISSP galerijā būs aplūkojama līdz 9.maijam.