Cilvēka sirds ir tik liela mistērija, ka māksliniekiem nekad neaptrūkst ideju, kā par to runāt savā mākslā. Jau otro reizi šai tēmai pievēršas horeogrāfe Linda Lejiņa-Grebina. Pirms trim gadiem viņa iestudēja dejas izrādi "Sirds", kuras centrā bija sirds fiziskais aspekts, bet šogad tapusi jauna izrāde "Sirds kā dvēseles centrs", kas caur deju atklās sirdi kā garīgu vērtību. Izrādei būs divas daļas, kas ietvers arī kādu vēl nebijušu eksperimentu, kurā nevis mūzika iedvesmos dejotājus, bet dejotāji iedvesmos mūziku.

Dejas iestudējuma pirmizrāde būs skatāma sestdien, 30.martā, Nacionālās operas Jaunajā zālē.

Linda Lejiņa-Grebina: "Ko man nozīmē deja? Visu! Tā ir mana būtība un dabiska mana esība. Es nevaru iedomāties savu dzīvi bez dejas un nevaru iedomāties savu dzīvi nepastāstot šo sirds stāstu."

Horeogrāfe Linda Lejiņa-Grebina dejā ir no četru gadu vecuma. Cilvēks, kam viņa visvairāk pateicīga par savu dejas mīlestību ir izcilā horeogrāfe un pedagoģe, kas nu jau mūžībā – Arta Melnalksne. Vispirms Lindas dzīvē vairāk nekā 15 gadus bija tautas dejas, bet tagad nu jau 10 gadu viņai ir pašai sava deju studija.

Ar tās dejotājām pirms trim gadiem tapa izrāde "Sirds", kas dejas valodā runāja par cilvēka sirdi kā skaistu brīnumu un noslēpumu un nu tēma tiks turpināta atkal jaunā izrādē.

Izrādei būs divas daļas – pirmā – apcerīgāka, bet otrā – dzirkstoša un priekpilna. Viena no iedvesmas mūzikām izrādei bijusi mūsdienu trubadūra Estas Tonnes ģitārspēles kompozīcijas. Izrādi izdejos desmit studijas "Yaam" dejotājas, viņu vidū būs arī pati Linda Lejiņa-Grebina, piedalīsies arī divi īpaši viesi – laikmetīgās dejas dejotājs Aigars Larionovs un baleta māksliniece Elenda Neilande.

Izrāde būs dažādu dejas stilu sintēze. Bet skatītāji izrādē kļūs par lieciniekiem arī kādam ļoti interesantam eksperimentam. Šai saistībā Linda izrādē aicinājusi piedalīties trīs mūziķus – pianistu Matīsu Žilinski, perkusionistu un komponistu Mārtiņu Miļevski un dīdžeju Kress. Tikai šoreiz nevis viņi spēlēs un dejotājas sekos viņu mūzikai, bet otrādi – dejotājas dejos un mūziķi iedvesmosies no viņu kustībām. Dejošana notiks klusumā, bet mūziķu improvizācijas skatītāji varēs dzirdēt "Brumo Silent Disco" austiņās.

Arī mūziķi ļāvušies šai idejai ar vislielāko aizrautību, Mārtiņš Miļevskis atzīst, ka tādējādi deju pēkšņi ieraudzījis it kā pavisam citā gaismā, bijis pārsteigums, cik daudz par cilvēku pasaka viņa ķermeņa kustības. Mūziķis stāsta par savu pieredzi mēģinājumā.