Ne reizi vien dzirdēts, ka japāņi augstu novērtē latviešu tradīcijas, amatniecību un rokdarbus. Viņi ne tikai brauc uz Latviju tos apskatīt un iegādāties, bet arī paši mācās adīt latviskus cimdus un cept rupjmaizi. Viens no iemesliem – japāņiem patīk pamatīgas, dabiskas un estētiski skaistas lietas, jo tās ir raksturīgas arī viņu kultūrai. Par to pārliecināties varēs Japānas daiļamatniecībai veltītajā izstādē, kas būs apskatāma no 15. marta Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā. Izstādē būs eksponēti izsmalcināti priekšmeti no Latvijā maz zināmā Tōhoku apgabala Japānas ziemeļaustrumos.

Izstādē apskatāma Tōhoku apgabala keramika, pinumi, kokgriezumi, čuguna lējumi un citi amatniecības izstrādājumi. Tajos var ieraudzīt gan ļoti atšķirīgas iezīmes no mūsu amatniecības, gan arī līdzības, kas izpaužas krāsu gammā, ornamentos un tajā, ka, lai arī tie ir praktiski priekšmeti, tie ir arī vizuāli skaisti un izsmalcināti.

Kā stāsta Japānas vēstniecības trešais sekretārs Jasjuto Tokašiki – izstāde ir ceļojoša un ar to japāņi piemin traģisku notikumu pirms 13 gadiem, no kura sekām ar lielu neatlaidību cenšas atgūties. Jasjuto Tokašiki teikto latviski tulko Japānas vēstniecības darbiniece Zaiga Stankeviča.

Izstāde atspoguļo tautas mentalitāti, izturību, sīkstumu, ticību gara spēkam un arī ciešo japāņu saikni ar dabu. To visu var ieraudzīt no bambusa pītajos grozos, lakotajos traukos, sake pudelēs, arī dažādajos izšuvumos, kas latvieša acij varētu būt īpaši interesanti – pieļauj japāņu kultūras pētnieks Uģis Nastevičs.

Ir arī priekšmeti, ko mums bez paskaidrojuma būs grūti atpazīt, to vidū, bandori muguras polsteris, vētekles un sake muciņas.

Iekārtojot izstādi, iepazīt skaistos priekšmetus no Japānas liels prieks bijis Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja komandai, stāsta muzeja speciāliste Rozīte Katrīna Ponne.

Japānas daiļamatniecības izstāde Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā būs apskatāma līdz 14.aprīlim.