Reto ķērpi lodveida sferoforu (Sphaerophorus globosus) vairāk nekā 100 gadus Latvijā uzskatīja par izzudušu, bet šoruden to atklāja uz kāda smilšu atseguma Līgatnē, Latvijas Radio stāstīja ķērpju pētnieks Rolands Moisejevs.

“Lodveida sferofora ir krūmveida laponis. Šim ķērpim ir izteikta centrālā daiva un tā ir gaiši brūna. Bet galos ir noapaļoti izaugumi. Centrālā daļa ir brūna, un ķērpja gali ir pelēki vai balti. Latvijā atrastā ķērpju sugas lapoņi ir 6 centimetrus lieli,” raksturoja Moisejevs.  

Šī suga ir reta – tā aug mežos uz kokiem, augsnes, kā arī Skandināvijā uz klintīm. Tai vajadzīgs augsts mitruma līmenis un nemainīgi vides apstākļi.

“Piemēram, ja tā sastopama mežos, tie ir veci meži ar ļoti augstu mitrumu. Latvijas apstākļos šādas dzīvotnes atrast ir sarežģīti,” atzina ķērpju pētnieks.  

Pirmo reizi lodveida steroforu Latvijā konstatēja pētnieks Andrejs Brutāns pirms 150 gadiem Slīterē. Pēc šīs atradnes Latvijā šī suga ilgi netika redzēta.

“Taču šogad septembrī ar kolēģi no Igaunijas mēs šo sugu atradām uz atseguma Līgatnē. Tas nozīmē, ka šīs suga Latvijā tomēr vēl nav izmirusi,” ar atradumu dalījās Moisejevs.