Vairākus gadus cīnoties par grupu dzīvokļu izveidi Ogrē „mūžīgajiem bērniem” jeb personām ar smagiem garīgās attīstības traucējumiem, idejas autorei paziņo, ka viņas bērnam pakalpojumu nesniegs. Labklājības ministrija visu atbildību noveļ uz pašvaldības pleciem, skaidrojot, ka tā ir noteikt likumā. Taču vienlaikus apzinoties, ka vietvaras mēdz likumu interpretēt pa savam. Tāpēc cer, ka situāciju atrisinās likuma grozījumi, kas definēs minimālo pakalpojumu grozu, ko katrai pašvaldībai jānodrošina. Vai „mūžīgajiem bērniem” joprojām ir nepieejami pakalpojumi?

"Skumīgi. Es vienkārši jau esmu nogurusi cīnīties. Jūs nevarat iedomāties, kā tas ir, ka tev visu laiku ir jācīnas!" tā šī brīža situāciju raksturo Agita Šulca, kuras 19 gadus vecajai meitai ir smagi garīgās attīstības traucējumi un viņai ir nepieciešama pastāvīga aprūpe.

Pirms vairāk nekā desmit gadiem Agita Šulca kopā ar domubiedriem izveidoja biedrību "Vecāki kopā". Un arī aptuveni tik ilgi tika strādāts pie projekta par multifunkcionāla centra izveidi, kur īpašo bērnu vecāki uz laiku varētu atstāt savas atvases speciālistu uzraudzībā, lai paši varētu atvilkt elpu, veltīt uzmanību viens otram, citiem tuviniekiem vai darbam.

Šī projekta realizācijai viesa cerības deinstitucionalizācijas reforma, kas ir vērsta uz neatkarīgas dzīves veicināšanu un sabiedrības radīto šķēršļu mazināšanu cilvēku ar invaliditāti pašnoteikšanās, līdzdalības un iekļaušanas iespējām. Citiem vārdiem sakot – ģimeniskai videi pietuvināti pakalpojumi bāreņiem, senioriem, personām ar invaliditāti.

Ogres pašvaldība projektu uzsāka. Agita Šulca cer, ka tas arī realizēsies, par spīti pretiniekiem, kas nevēlējās, ka viņu dzīvesvietas tuvumā uzturētos "mūžīgie bērni". Tomēr viņai skumjas raisa nupat saņemtās ziņas no pašvaldības.

"Šobrīd es no pašvaldības esmu saņēmusi atteikumu, ka manam bērnam, kuram ir smagi attīstības traucējumi, viņam šajā vietā nebūs pakalpojums.

Pamatā visu šo laiku mūsu biedrībā ir bērni ar smagiem attīstības traucējumiem. Šobrīd mans bērns atrodas Jelgavas ilgstošās aprūpes nodaļā, kur nodaļas vadītāja mēģina izprast situāciju. Ir problēma tā, ka tādam bērnam kā manam ir nepieciešams vairāk personāla atbalsts, atsevišķa telpa. Labklājības ministrija atbildēja, ka šajā pasākumā viņi nekā nevar palīdzēt. Nekādu papildu finansējumu viņi nepiešķirs, kas atkal šim pakalpojuma sniedzējam liek izsvērt, vai tas var sniegt šo pakalpojumu manam bērnam. Un uz ko tas virzās – ka tas nevar sniegt pakalpojumu manam bērnam. Kas atkal mūsu situāciju stipri sarežģī, jo manam bērnam šajā valstī pakalpojumu nevar sniegt," stāstīja Agita Šulca.