No Rīgas vēsturisko ēku kāpņu telpām, virtuvēm un vannasistabām. Muzejā „Rīgas Jūgendstila centrs” apskatāmas vismaz gadsimtu senas flīzes, kas savulaik kalpojušas kā sienas vai grīdas apdare, bet tagad ir paglābtas no iznīcības.

Kastaņu sarkanie ziedi, ģeometriskas figūras un dažādi ornamenti. Muzejā „Rīgas Jūgendstila centrs” aplūkojamas vairāk nekā 130 lielākas un mazākas flīzes, kas kādreiz greznoja telpas Rīgas daudzdzīvokļu namos. Plāksnes no 19. gadsimta beigām un 20. gadsimta sākuma ir daļa no apjomīgās flīžu kolekcijas, ko uzņēmums „Arhitektoniskās izpētes grupa” veidojis vairākus gadu desmitus., stāsta muzeja projektu vadītājs Dzintars Gilba.

Muzejā aplūkojamas ir divu veidu flīzes – grīdas un sienas. Grīdas flīzes ir lielākas. Tās veidotas no akmens, ir biezākas un attiecīgi arī smagākas, nekā sienas flīzes, kas ir radītas no māla un pārklātas ar glazūru. Tādējādi tās izskatās greznākas par grīdas apdari. Arī izcelsmes valsts tām ir atšķirīga. Keramiskās sienas flīzes pamatā ražoja Vācijā. Savukārt plāksnes, ar kurām noklāja grīdu, ražoja arī Rīgā.

Uz vēsturiskām sienu un grīdu apdarēm ir attēloti dažādi raksti, piemēram, vijīgas līnijas, kvadrāti un apļi. Savukārt uz citām dominē augu un dzīvnieku motīvi. Tas nozīmē, ka flīzes ir veidotas dažādos jūgendstila periodos, stāsta Gilba, atsaucoties uz Latvijas Mākslas akadēmijas profesores Silvijas Grosas un doktorantes Agneses Tambakas rakstiem.

„Arhitektoniskās izpētes grupas” kolekciju papildina arī flīzes no muzeja krātuves. No tās kādām zilas un baltas krāsas taisnstūra formas flīzēm ar oranžiem kvadrātiem un līniju ir kāds gandrīz traģisks stāsts, bet par laimi vēsturisko liecību izdevies saglabāt.

Izstāde „Flīzes” Rīgas Jūgendstila centrā apskatāma līdz jūlijam. Savukārt līdz 16. aprīlim muzejs ir izrotāts ar Lieldienu priekšmetiem un pastkartēm no 20. gadsimta sākuma un dekoriem, kas radīti, iedvesmojoties no vēsturiskiem paraugiem.