Izcilais ainavists Vilhelms Purvītis ir viena no mūsu lielajām personībām, bet viņam veltīta muzeja līdz šim nav bijis. Šogad, gleznotāja 150.jubilejas gadā, situācija mainās, un viņa bērnības mājās "Vecjaužos" beidzot top Purvīša muzejs, ko veido Imanta Ziedoņa fonds "Viegli". Muzeja izveides process ir tikai pašā sākumā, un kā pirmie darbi iecerētas četras talkas, no kurām pirmā notiks jau rīt, 23. aprīlī.

Katrai talkai būs sava tematika, un to laikā notiks muzeja teritorijas sakopšanas darbi. Talkās aicināts piedalīties ikviens muzeja atbalstītājs.

Purvīša muzejs top "Vecjaužu" mājās, kas atrodas Ogres novada Taurupes pagastā. Šajās mājās gleznotājs dzīvoja līdz 16 gadu vecumam un tur redzētais Vidzemes ainavas skaistums pilnīgi noteikti iespaidoja viņa dabas izjūtu un radošo rokrakstu.

90.gados Purvīša dzimtās mājas iegādājās Nīderlandes pilsone Margarēta Lestradēna, un par tām rūpējās vairākus gadu desmitus. Bet šogad, Purvīša 150. jubilejas gadā, viņas tās nolēma atdot atpakaļ Latvijas sabiedrībai. Tā kā viņai ļoti patika, kā strādā Imanta Ziedoņa fonds "Viegli", viņa šo dāvanu uzticēja tieši šī fonda komandai, stāsta fonda "Viegli" padomes priekšsēdētāja un topošā Purvīša muzeja vadītāja Žanete Grende.

Kopumā līdz maija vidum būs četras talkas, katra ar savu tematiku, un pirmā no tām jau sestdien, 23.aprīlī, un tās vadmotīvs ir ‘’Lielais ugunskurs’’. Talcinieki strādās mājas teritorijā, kas ir 80 ha liela.

Pirmajai talkai sekos vēl trīs talkas līdz maija vidum, bet pēc teritorijas sakopšanas 17.jūlijā Zirgu staļļa drupās tiks atklāta arī pirmā brīvdabas izstāde "Kas tu esi, Vilhelm Purvīti?", kas tuvāk iepazīstinās ar Purvīša personību.

Slavenā ainavista daiļradei veltīta izstāde savukārt ceļu pie skatītājiem sāks jau nedaudz vairāk kā pēc mēneša, 27.maijā, Nacionālajā mākslas muzejā. Tai ir lakonisks nosaukums "Purvītis" un gleznotāja daiļradi atklās visā tās daudzveidībā, stāsta izstādes kuratore Aija Brasliņa.

Līdz ar lielo izstādi klajā nāks arī pētnieces Kristiānas Ābeles monogrāfija par Vilhelmu Purvīti, kas piedāvās iepriecinošu atklājumu buķeti gan par Purvīša darbiem un daiļradi, gan viņa biogrāfiju.

Laikam ejot, Purvīti tik ļoti esam kanonizējuši, ka tas jau sāk no viņa atsvešināt, bet sastindzis klasiķa tēls nepavisam neatbilst Purvīša būtībai – uzsver Kristiāna Ābele.

Izstādi "Purvītis" Nacionālajā mākslas muzejā atklās 27.maijā, bet jau šo sestdien, 23.aprīlī, notiks pirmā talka topošajā Purvīša muzejā, kas atrodas "Vecjaužu" mājās Ogres novada Taurupes pagastā. Tai sekos vēl trīs talkas – 30.aprīlī, 4.maijā, kā arī 15.maijā, kad visā Latvijā notiks Muzeju nakts pasākumi.