Latvijā reģistrēti vairāk nekā 24 ar pusi tūkstoši Ukrainas kara bēgļu, lielākā daļa no tiem, 13 tūkstoši, Rīgā. Tomēr nav zināms faktiskais Ukrainas civiliedzīvotāju skaits pašmājās, jo ne visi ir vērsušies pašvaldībās pēc palīdzības, kā arī netiek vākta informācija par ukraiņiem, kas pamet Latviju. Tas nozīmē, ka kara bēgļi var saņemt gan Latvijas sniegto palīdzību, gan to pašu lūgt kādā citā valstī. Iekšlietu ministrija gatavo plānus uzņemt valstī aptuveni 40 tūkstošus ukraiņu, ja tāda nepieciešamība būs. Tomēr neatbildēts ir jautājums, vai Latvijā šis skaits jau nav sasniegts?

No kara sākuma Ukrainā līdz vakardienai Latvijā reģistrēti 24 746 Ukrainas civiliedzīvotāju, liecina Iekšlietu ministrijas apkopotā informācija. Ar Civilās aizsardzības komisiju starpniecību izmitinātas 9313 personas. Savukārt divreiz vairāk – 18 712 ukraiņiem – izsniegti uzturēšanās dokumenti ar tiesībām uz nodarbinātību.

Par to, vai šie statistikas dati atbilst faktiskajai Ukrainas kara bēgļu situācijai valstī, pārliecināties nevar. Zināms, ka daļa ukraiņu Latviju jau ir pametuši, tostarp atgriezušies dzimtenē. Valsts gan šādus datus neapkopo.

“Pēc neformālas informācijas apmaiņas, mēs redzam, ka ir gadījumi, ka cilvēki piesakās atbalstam vairākās valstīs. Tas nozīmē, ka viņi saņem šo pagaidu aizsardzības statusu, bet faktiski dodas uz citu valsti un dara to pašu. Eiropas Savienībā šobrīd nav centralizēta risinājuma, kā novērst šāda veida cilvēku ceļošanu un pabalstu saņemšanu,” atzina Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs Dimitrijs Trofimovs.

Viņš gan zināja teikt, ka Eiropas Komisija rosinās priekšlikumu, kā valstīm savā starpā apmainīties ar datiem.

Ukrainas civiliedzīvotāju plūsmas uz Latviju mazinās. Ukraiņi par savu galamērķi izvēlās centrālo Eiropu un valstis, kas ir tuvu Ukrainai, lai, ģeopolitiskajai situācijai uzlabojoties, ātrāk varētu atgriezties dzimtenē.

Iekšlietu ministrija ir sagatavojusi plānus plašākai Ukrainas civiliedzīvotāju uzņemšanai Latvijā, ja šāda nepieciešamība rastos. 35 līdz 40 tūkstoši ukraiņu – tik kara bēgļu Latvija ir gatava uzņemt. Par to gan jāvienojas vēl valdībai, kas šonedēļ plānoja skatīt Iekšlietu ministrijas sagatavoto plānu, taču tas nenotika, jo dažām ministrijām bijuši iebildumi. Šonedēļ notiks plāna saskaņošanas sanāksme, un tad projektu atkārtoti iesniegs valdībā.