“Dievs ar mani izspēlējis joku,” to mūsu viešņa teica, dzīvojot Liepājas Karostā. Taču joki turpinās un nu viņa ir tuvāk Rīgai un klajā nāk viņas jaunā grāmata “Vēja Vīrs un mēs”. Saruna šī vakara Monopolā ar spilgtu personību dzīvē un darbā – rakstnieci Andru Manfeldi.

Andras Manfeldes grāmata „Vēja Vīrs un mēs”, saukta arī par Ventspils pasaku bērniem un vecākiem, aizsāk grāmatu sēriju, veltītu Latvijas pilsētām. Kā nākamās iecerētas pasakas par Kuldīgu un Jūrmalu.

“Iecere par Vēju vīru radās man Ventspilī naktī. Es aizgāju uz promenādi, man ļoti patīk Ventspils promenāde, tieši tas, ka ir vienā pusē romantisms un otrā tāds industriāls un Venta pa vidu. Sākumā es viņu saucu par kanālu, jo akmens krasti man asociējas ar kanālu, bet pēc tam domāju, ārprāts, tā mana dzimtā upe Venta, kā tā vispār varēju,” par grāmatas pirmsākumiem stāsta Andra Manfelde.

“Tā es naktī aizeju un tāds maziņš kuteris aizbrauc, un tur gaismiņas spīd. Man pēkšņi šķiet, ka tur ir iekš skan mūzika, tāda ļoti priecīga. Domāju, o - mūzikas kuģis! Viņš aizbrauca, un pēc brīža dzirdu, ka kāds vaid man zem kājām. Tāda sajūta, kā pūš un vaid, es satrūkstos, ir nakts, neviena nav, tikai var dzirdēt pretējā pusē, ka ogles krauj, tāda dīvaina skaņa. Tad es saprotu, ka tā ir upe. Izdomāju, ka tas ir ūdens zilonis, likās ir ieslodzīts,” turpina Manfelde.

“Katras grāmatas pamatā ir tāda kā vīzija, par ko ir stāsts. Ka redzi visu reizē, tu vēl nezini tos notikumus, to secību un varbūt visus varoņus un pat varbūt nosaukumu nezini. Bet ir pirmā tāda viengabalaina iecere, un tad tas jau kā tāds pavediens, kā pasakās, kad noķer kamolītim vienu galu viņam līdzi un tad viņš tevi aizvedīs,” stāsta Manfelde. “Pēc tam jau man radās jau detalizētāk, ka viena meitene dzīvo upei abos krastos – vienu nedēļu pie tēta, otru nedēļu pie mammas, viņi gatavojās šķirties, un viņa to pārdzīvo. Un mēģina to situāciju bērna prātam risināt.”

Meitene ved savu draugu Dzērveņu pārdevēju uz upi, jo viņš nav redzējis upi, viņš baidās tur iekrist. Un tad atjoņo Vēja Vīrs un iegriež, pasauli kā vilciņu, iegriež viņus, un viss ir savādāk un viss ir ir brīnumu pasaule, kurā ir citi noteikumi un citi risinājumi.

“Dzērveņu pārdevējs ir īsts dzīvē. Pirms gadiem septiņiem es uzrakstīju dzejoli par dzērveņu pārdevēju, jo es pati gāju pirkt dzērvenes un sapratu, ka viņš man skatās cauri un pēc tam sapratu, viņš neredz,” par tēlu atklāj Manfelde.

Ar grāmatu „Vēja Vīrs un mēs” Andra Manfelde turpina darbību bērnu literatūrā, ko aizsāka pirms diviem gadiem ar grāmatu „Kurš no mums lidos?”, par ko izpelnījās Latvijas Literatūras gada balvu.