Tuvojas rudens, un vēsais laiks liek skapī meklēt, ko siltāku rokām un kājām. Taču ne jau tikai šī praktiskā nozīme vien pirms septiņiem gadiem filcēšanas nodarbei mudināja pievērsties pēc profesijas dārznieci Valentīnu Buli no Daugavpils novada Naujenes pagasta. No pirmās ar filcēšanas metodi, kas nozīmē aitas vilnas velšanu ziepju jeb slapjajā tehnikā, izveidotās pirts cepures, šobrīd meistares darinājumu klāstā ir gan brošas, gan zeķes, cimdi, dāmu cepures un rokassomiņas.

Ikdienā Valentīna darbojas blakus novada Ilūkstes Subates dārzniecībā, darbs ar augiem un krāšņo dabā, arī mudinājis ko skaistu un dabisku veidot  no darba brīvajā laikā. Tā pirms gadiem septiņiem Valentīnas redzeslokā nonāca filcēšanas māksla.

„Bija interesanti pamēģināt, visu apguvu pašmācības ceļā un caur internetu. Pārsvarā top čības, somas, cepures ir kas jauns, arī zeķes, cimdi, zābaki, šalles. Tas ir no dabīga materiāla, tāpēc viss ir tik silts, patīkams un līdz ar to arī praktisks.”

Izstrādājumi top visās varavīksnes krāsās, bet pašai filca meistarei un, kā izrādās arī vairumam viņas darbu novērtētāju,  pie sirds ir mērenais - pelēkais tonis.

„Izstrādājumus šajā krāsā izpērk visātrāk. Mans pats pirmais darbiņš bija pirts cepure, sanāca uzreiz, un tā joprojām tiek izmantota. Filcs jau ilglaicīgs materiāls, kamēr vien kodes to nedabū.”

Tieši  filcētas somiņas ir Valentīnas Bules vismīļākie darinājumi, tapšanas process nav viegls, bet patīkamākais ir vēlāk  redzēt  savus darinājumus, kad cilvēki tos nēsā vai izmanto.

„Jābūt cilvēkam ar gaumi, lai tādu somiņu izmantotu, somiņas ir īpašas un tām ir jāpiemēro arī atbilstošs stils. Filcēšanas procesā svarīgākais ir ideja, piegrieztne un tad pats darbiņš, un diezgan smags roku darbs.”

Valentīnu Buli Naujenes pagastā  var droši dēvēt par filcēšanas pionieri, šobrīd šī nodarbe kļuvusi ar vien populārākā un tajā roku iemēģina daudzi un tā ir laba iezīme sabiedrībā, saka filcēšanas meistare, kura pati pieticīgi joprojām saka, ka vēl tikai apgūst šo arodu.

„Šobrīd jau daudzi apgūst filcēšanu, ir daudz labi meistari.”

Svarīgi, ka šī darbošanās pašiem patīk, dod prieku un nes gandarījumu.