Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP) norādījusi, ja ārkārtējā situācija vairs netiks pagarināta, Izglītības un zinātnes ministrija piedāvās centralizētos eksāmenus rīkot jūnijā, pretējā gadījumā pieļaujot to norisi vēl vēlāk, bet sliktākajā gadījumā paliekot pie gada vidējā vērtējuma.

"Eksāmenu sesija izskatīsies citāda nekā ierasts, ja viss notiks pēc plāna gan laika ziņā, gan eksāmemu skaita un apjoma ziņā," raidījumā Pēcpusdiena norāda Valsts izglītības satura centra vadītājs Guntars Catlaks.

"Mēs šobrīd strādājam pie optimistiskā scenārija, esam izstrādājuši jaunu eksāmenu grafiku, kas sāktos pēc mūsu šī brīža plāna 2. jūnijā ar svešvalodu eksāmena nedēļu 12. klasēm un turpināt pamattermiņos līdz pat jūlija sākumam," turpina Catlaks. "Esam mazinājuši prasības pēc eksāmenu skaita, šobrīd paredzēts, ka jākārto trīs obligātie centralizētie eksāmeni."

Tāpat eksāmeni būs jākārot arī 9. klašu skolēniem.

"Neatsakāmies arī no 9. klašu eksaminācijas, taču izskatām iespēju, kā varētu eksāmenu slogu mazināt, domājot par vienu kombinētu pārbaudes darbu un saglabājot svešvalodas eksāmenu ierobežotā apjomā un valsts valodas eksāmenu mazākumtautības skolās," atzīst Catlaks.

Siguldas Valsts ģimnāzijas direktors Rūdolfs Kalvāns ir neizpratnē, kāpēc tiek pieņemti lēmumi par lielu pasākumu atcelšanu un pārcelšanu, piemēram, Skolu jaunatnes dziesmu deju svētki, bet eksāmenus par katru varu gribam novadīt.

"Man nav īsti izprotams, kāpēc ārkārtas apstākļos, kad Latvijā, visā pasaulē pieņemam drosmīgus lēmumus atbilstoši šai situācijai, tie pārcelti dziesmu un deju svētki, olimpiskās spēles, pasaules čempionāti, mēs tik histēriski turamies pie šī salmiņa un par katru gribam šos eksāmenus novadīt," uzskata Rūdolfs Kalvāns.

Viņš vērtē, ka laabāk būtu pilnīgi visus izglītojamos no valsts pārbaudes darbiem atbrīvot, juridiski saglabājot garantijas likumdošanā, ka šī gada absolventi nākotnē neciestu no tā un netiktu diskriminēti pret citiem, kas ir kārtojuši vai kārtos eksāmenus. Kalvāns norāda, ka šo domu atbalsta gan pedagogi, gan arī vairums skolu direktoru.

Ogres tehnikuma direktore Ilze Brante uzskata, ka profesionālās izglītības iestādēs eksāmenus vidējās izglītības iegūšanai varētu kārtot arī nakamajā gadā.

Izglītības organizācija "Junior Achievement Latvia" veikusi vispārējās un profesionālās izglītības iestāžu skolēnu aptauju, lai noskaidrotu attālinātās mācīšanās pieredzi, tagad, kad jau divas nedēļas klātienes mācības skolās nenotiek. Vislielākās bažas rada 88% 9. un 12. klašu skolēnu atbildes, ka, attālināti mācoties laikā pirms eksāmeniem, skolēni jūtās slikti vai nepilnvērtīgi sagatavoti gala eksāmeniem. Droši jūtas vien 12% aptaujāto skolēnu.Par veikto pētījumu plašāk stāsta Jānis Krievāns, "Junior Achievement Latvia" valdes priekšsēdētājs.