Raidījumā Pievienotā vērtība saruna par ukraiņu bēgļiem un darbu. Kas jāzina tiem, kuri grib un var šiem cilvēkiem piedāvāt darbu? Uzklausām arī vērtējumu par saņemto palīdzību no bēgļiem, kuri jau ir iekārtojušies darbā pie mums Latvijā. 

Un, protams, daļu laika veltām arī norisēm Baltijas biržā un tā kārtīgāk ar investora acīm pētām vienu konkrētu uzņēmumu.

Vairāk nekā 12 tūkstoši ukraiņu, bēgot no kara, Latvijā jau ir saņēmuši uzturēšanās atļaujas ar tiesībām uz darbu. Apmēram desmitā daļa no tiem runājuši ar Nodarbinātības valsts aģentūru par darba atrašanas iespējām.

Pārsvarā, jeb 87% ir ukraiņu sievietes, vairāk nekā pusei ir augstākā izglītība un no darba meklētājiem visi ir pratuši vismaz vienu svešvalodu – attiecīgi krievu vai angļu. 80% meklē darbu Rīgā – tāda ir oficiālā statistika.

Lai palīdzētu, Ukrainas iedzīvotāju atbalstam pieņemts arī speciāls likums, kas, īsi sakot, domāts, lai mazinātu birokrātiju un Ukrainas iedzīvotājiem ļautu saņemt visus tos pakalpojumus un iespējas, kuri pieejami ikvienam Latvijas iedzīvotājam – sākot ar veselības aprūpi, bankas kontu, pabalstiem un tā tālāk. Bet, kā ar visiem labiem nodomiem – svarīgas ir detaļas. Vai labās ieceres patiešām strādā?

Pasākumā uzņēmējiem “Kas jāzina, pieņemot darbā Ukrainas iedzīvotājus” jaunos likumus uzslavē zvērināta advokāta palīgs no „BDO Law” Jānis Ciguzis. Viņš piebilst, ka nodarbināt var ne tikai Ukrainas pilsoņus, bet jebkuru, kurš bēg no kara Ukrainā, ja vien tam tur ir bijušas tiesības dzīvot un strādāt. Lai gan dokumentu – vīzas un atļauju saņemšana notiek paātrināti, tomēr, tas aizņem laiku un, ja vēl pirms pāris nedēļām tas bija būtisks šķērslis darba līguma slēgšanai, kļūda ir saprasta un likums izlabots. 

Lai padarītu visu raitāku arī uzņēmēju pusē, tiem vairs nav vakances jāreģistrē Nodarbinātības valsts aģentūrā un drīkst pieņemt darbā arī cilvēkus bez valsts valodas zināšanām. Oficiāli šobrīd ir vairāk nekā 7000 vakanču no Latvijas uzņēmumiem, kuri norādījuši, ka gatavi nodarbināt Ukrainas iedzīvotājus. Visvairāk vakanču ir informācijas tehnoloģiju jomā, tam seko ražošana, būvniecība un pakalpojumu nozares.

Par Latvijas uzņēmēju piedāvājumu stāsta personāla vadības konsultāciju uzņēmuma "ERDA" partnere Pārsla Baško, kura savu laiku šobrīd velta speciālam vakanču portālam ukraiņiem Latvijā. Ja raugās no to, kādu darbu ukraiņu cilvēki meklē, aina ir cita. 

Baško ir arī ieteikumi uzņēmējiem, pie sludinājumiem norādīt ne tikai e-pastu, bet arī kādas citas saziņas iespējas, rēķināties ar to, ka vairums vēlas daļējas slodzes darbu, kā arī lūdz pēc iespējas precīzāk aprakstīt veicamo darbu. 

 

Darbu Latvijā uzņēmumā „BDO Latvia” jau ir atradusi Svetlana Garjugina, viņa Latvijā ieradusies ar diviem maziem bērniem un mammu. Viņa ir juriste un Latvijas iestādēm velta atzinīgus vārdus par to, ka viss noticis ātri, raiti, daudz kur attieksme ļoti cilvēcīga, palīdzot saprast kas un kā pie mums notiek, ja nav varēts jautājumu atrisināt uzreiz, vēlāk atzvanīts paskaidrots, bērnudārzs jau nākamajā dienā bijis gatavs bērnus uzņemt. Sakārtoti izglītības dokumenti, kurus bēgot no valsts nav izdevies paņemt līdzi un šķērslis nav izrādījies arī tas, ka mammas pasei jau pāris gadus beidzies derīguma termiņš. Viņa saprot, ka gan ukraiņi gan latvieši šajā situācijā mācās darot. Visproblemātiskākais bijis atvērt kontu bankā.