Otrdiena, 2022. gada 17. maijs

Vārda diena: Umberts, Herberts, Dailis

Latvijas Sabiedriskie Mediji

Rīta pārraides

05:58

Latvijas himna

06:00

Ziņas

06:04

Laika ziņas

06:05

Labrīt

Lai gan Jaunatnes teātri nodibināja pirmajā padomju okupācijas gadā - 1940.gadā, pirmā izrāde notika 1941.gada 27.janvārī. Teātris pa īstam sāka strādāt tikai pēc Otrā pasaules kara, padomju varas apstākļos, tomēr, neskatoties uz tiešo ideoloģisko ietekmi, 50 gadu garumā tajā tika radītas ļoti spilgtas izrādes bērniem, jauniešiem un, protams, visiem skatītājiem. Par to atbildīgi bija režisori Boriss Praudiņš, Pāvels Homskis, Nikolajs Šeiko un Ādolfs Šapiro, kurš teātri vadīja no 1964.gada līdz likvidācijai 1992.gadā. Bet šodien par pirmo izrādi un ieskicēsim arī teātra dibināšanas notikumus.

06:30

Ziņas

06:33

Laika ziņas

06:39

Labrīt

Liepājā līdzīgi kā citviet Latvijā pieaug covid 19 inficēto skaits. Šobrīd aptuveni no šiem gadījumiem tiek atklāti skolās. Arvien vairāk Liepājas skolas izvēlas attālināto mācību procesu, karantīnā atrodas arī vairākas pirmskolas izglītības iestāžu grupiņas. Tikmēr slimnīcā smagu slimo pacientu skaits sarūk, taču palielinās kontaktpersonu skaits, līdz ar to karantīnā jāatrodas arī slimnīcas darbiniekiem.
*
Cēsu teātrī top jauna izrāde Cēsinieku stāsti. Tie visi ir reāli vietējo cilvēku dzīvesstāsti, kas būs uzvesti uz skatuves.

Viesos:

Gabrāns Jānis
Laikraksta ''Druva'' žurnālists

Vada:

Daira Zīle

07:00

Ziņas

07:04

Laika ziņas

07:06

Labrīt

Raidorganizāciju asociācijai bažas par Plakana atbilstību NEPLP locekļa amatam

Latvijas Raidorganizāciju asociācijai ir bažas par Anda Plakana kandidatūras atbilstību Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) locekļa amatam, intervijā Latvijas Radio atzina Latvijas Raidorganizāciju asociācijas izpilddirektors Andris Ķēniņš.

Vada:

Daira Zīle

Lasīt vairāk

07:30

Ziņas

07:33

Laika ziņas

07:39

Labrīt

Februārī gaidāma Armanda Zvirbuļa daudzsēriju filmas "Krimināllieta iesācējam" pirmizrāde

Pēc nepilna mēneša pirmizrādi piedzīvos Armanda Zvirbuļa daudzsēriju filmas "Krimināllieta iesācējam" pirmās sērijas. Ar tām atklās Nacionālās kino balvas "Lielais Kristaps" norises kinoteātrī "Splendid Palace".

Vada:

Baiba Kušķe

Lasīt vairāk

08:00

Ziņas

08:04

Laika ziņas

08:06

Labrīt

Lai aktīvi pretotos iespējamai Krievijas agresijas pastiprināšanai Ukrainā, Kijevai un tās vadībai būtu arī no savas puses aktīvi jādemonstrē, ka tā šādiem scenārijiem gatavojas. Būtu jārīko mācības un jārada gan pretiniekam, gan saviem iedzīvotājiem priekšstats, ka par valsts aizsardzību aktīvi tiek domāts. Par to ir pārliecināts Kijevā bāzētā militāri tiesisko pētījumu centra vadītājs Oleksandrs Musijenko, ar kuru tikās mūsu kolēģis Uģis Lībietis.
*
Vairāk kā puse iedzīvotāju aizvadītā gada nogalē Luminor bankas veiktajā aptaujā norādīja, ka šogad, salīdzinot ar pagājušo gadu, viņu finanšu situācija nemainīsies vai pat uzlabosies, kas liecina par to, ka kopumā iedzīvotāji gada beigās par savu finanšu situāciju bija noskaņoti pozitīvi. Luminor bankas pārstāvjiem gan norādot, ka pozitīvais noskaņojums šogad gan var būt jau mainījies, ņemot vērā, ka ir sadārdzinājušās elektroenerģijas un citu pakalpojumu cenas, par kurām šobrīd mājsaimniecības un uzņēmumi saņem rēķinus.
*
Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas jeb OECD dati rāda, ka Latvijā starp organizācijas dalībvalstīm ir augstākais absolūtā alkohola patēriņš uz vienu iedzīvotāju gadā. 2019. gadā tie bija 12,9 litri absolūtā alkohola.
Lai pievērstu šai problēmai lēmuma pieņēmēju un sabiedrības uzmanību, Latvijas Radio uzsāk pētnieciskās žurnālistikas projektu par alkoholisma postu Latvijā: „Zeme, kur dzer.

Vada:

Daira Zīle

08:30

Ziņas

08:33

Laika ziņas

08:39

Labrīt

Pirms došanās uz Olimpiskajām spēlēm Pekinā dažās dalībvalstu komandās atklāti inficēšanās gadījumi ar koronavīrusu. Savukārt vakardien uz sporta foruma norises vietu devās pirmā Latvijas sportistu grupa. Kopš pērnā gada nogales Latvijas Olimpiskā komiteja aicināja sportistus bez vajadzības nedoties publiskās vietās, lai mazinātu inficēšanās riskus. Latvijas atlēti izmantoja dažādus paņēmienus, lai izvairītos no saslimšanas.
*
LR1 jaunais raidījums ''Stūru stūriem''.

Vada:

Daira Zīle

09:00

Ziņas

09:04

Laika ziņas

09:05

Kā labāk dzīvot

Mācās arī tie, kas māca citiem: pasniedzēju atziņas pēc studijām ASV

Tiem, kuri kādam palīdz mācīties, reizēm jāmācās pašiem. Īsi pirms Ziemassvētkiem 6 dažādu augstskolu 22 pasniedzēji atgriezās no Eiropas Savienības finansētas programmas Bufalo Universitātē, kur apguva digitālās prasmes, dažādas mācību metodes un studentu mācību programmu vadīšanu. Kādas atziņas viņi ir guvuši un ko ievieš dzīvē, atgriežoties mājās?

Vada:

Loreta Bērziņa
Kristiāna Lapiņa

Lasīt vairāk

10:00

Ziņas

10:04

Laika ziņas

10:05

Zināmais nezināmajā

Piecelieties, robottiesa nāk: Vai mākslīgais intelekts varētu aizstāt tiesnešu darbu?

Vai humanoīdi roboti nākotnē izskatīs lietas un tiesnešu vietā pieņem lēmumus? Vai varam uzticēties robota spriestpējai un kā jau šobrīd mākslīgais intelekts atvieglo prokuroru darbu?

Vada:

Sandra Kropa
Zane Lāce-Baltalksne
Paula Gulbinska

Lasīt vairāk

10:57

Sociālais paziņojums

11:00

Ziņas

11:04

Laika ziņas

11:05

Kultūras rondo

Interaktīva ekspozīcija “anšlavs eglītis. jaunais cilvēks” izveidota Inciema tornī

Raidījumu veltām rakstniekam, dramaturgam, gleznotājam, žurnālistam, makšķerniekam, vieglatlētam, riteņbraucējas, tuberkolozes slimniekam, augstrāptīgam dendijam un kautrīgam zēnam – Anšlavam Eglītim. Iemesls šim veltījumam ir jauna interaktīva ekspozīcija “anšlavs eglītis. jaunais cilvēks”, kura izveidota Inciema tornī. 

Vada:

Zigfrīds Muktupāvels

Lasīt vairāk

Dienas pārraides

12:00

Ziņas

12:04

Laika ziņas

12:05

Pusdiena

Ceturtdiena, 27. janvāris, pl. 12:00

Vada:

Dace Simanoviča

Lasīt vairāk

12:30

Krustpunktā

12:31

Atvērtie faili

#73 Latvijā ir augsts alkohola patēriņš: "Mūsu kultūrā alkohols ir ārkārtīgi nostiprināts"

Raidījums pēta, kāpēc Latvijā ir augstākais alkohola patēriņš Eiropas valstīs un kādas tam ir sekas.

Vada:

Kristaps Feldmanis
Anita Brauna
Baiba Runce

Lasīt vairāk

13:00

Ziņas

13:04

Laika ziņas

13:05

Krustpunktā

Krustpunktā Krišjānis Kariņš. Jautājam par cīņu ar pandēmiju, starptautisko situāciju

Cīņa ar pandēmiju, centieni kompensēt strauji augošās cenas, starptautiskā situācija - valdībai šobrīd ir ļoti daudz spriedzes pilnu izaicinājumu. Krustpunktā izvaicājam ministru prezidentu Krišjāni Kariņu.

Vada:

Aidis Tomsons
Evija Unāma

Lasīt vairāk

14:00

Ziņas

14:03

Laika ziņas

14:05

Ģimenes studija

Bērnam sāp zobs: kur meklēt palīdzību akūtos gadījumos un cik tas maksā

Savākti vairāk nekā 10 000 paraksti iniciatīvai par pieejamu bezmaksas zobārtsniecības palīdzību bērniem akūtos gadījumos. Kādas ir situācijas, ar kurām saskaras vecāki, un kur meklēt palīdzību, ja brīvdienās bērnam sāk sāpet zobs?

Vada:

Mairita Znotiņa
Ilze Zvaigzne

Lasīt vairāk

15:00

Ziņas

15:04

Laika ziņas

15:05

Stūru stūriem

Stūru stūriem. Latvijas vēsturisko zemju identitāte. Zemgale

Raidījumu ciklu Stūru stūriem un ieskatu Latvijas vēsturisko zemju un kultūrvēsturisko teritoriju īpatnībās sākam ar sarunu par Zemgali. Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā tiekamies ar galveno krājuma glabātāju Aldi Barševski un vēsturnieku un arheologu Andri Tomašūnu.

Vada:

Eduards Liniņš

Lasīt vairāk

15:34

Cienījamie lasītāji. Etīdes par literatūru

Igauņu dzejnieks Arturs Alliksārs - visu dzejas konvenciju grāvējs

Arturs Alliksārs (1923-1966) nodzīvoja savam talantam nepiedodami īsu mūžu, tomēr viņa devums ir kvalitātes ziņā pārlaicīgs, idejiski nepiekāpīgs un vienlaikus trausli lirisks. Alliksāru dēvē par "visu dzejas konvenciju grāvēju" , kas paskaidro viņa jaunāko kolēģu apbrīnu. Toms un Svens lasa viņa dzejas izlasi, kuru tulkojis maija mēneša grāmatu kurators Guntars Godiņš.

Vada:

Svens Kuzmins
Toms Treibergs

Lasīt vairāk

16:00

Ziņas

16:04

Laika ziņas

16:05

Pēcpusdiena

Pētnieki pirmo reizi pilnībā nokartējuši Aģi, Mergupi, Zaņu un Auci
Nodarbinātie var pieteikties profesionālās kompetences pilnveidei desmit nozarēs

Īstenojot projektu "Latvijas upju baseinu apsaimniekošanas plānu ieviešana laba virszemes ūdens stāvokļa sasniegšanai" ("Life GoodWater IP"), pētnieki pirmo reizi pilnībā nokartējuši četras upes - Aģi, Mergupi, Zaņu un Auci, informē VSIA "Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs" (LVĢMC).

Vada:

Tālis Eipurs

Lasīt vairāk

16:30

Ziņas

16:33

Laika ziņas

16:34

Sporta ziņas

16:39

Pēcpusdiena

1. Kultūras afiša. Mākslas muzejā "Rīgas Birža" skatāma izstāde "Georgs Vilhelms Timms (1820 -1895) - mākslinieks, izdevējs, ceļotājs". Aizvadītajā nedēļā izstādes kuratore Ksenija Rudzīte aicināja uz lekciju veltītu slavenā rīdzinieka radošās darbības epizodēm. Ar izstādes kuratori tikās Laima Slava.
2. Mediju apskats.
3. Šī diena vēsturē. Lai gan Jaunatnes teātri nodibināja pirmajā padomju okupācijas gadā - 1940.gadā, pirmā izrāde notika 1941.gada 27.janvārī. Teātris pa īstam sāka strādāt tikai pēc Otrā pasaules kara, padomju varas apstākļos, tomēr, neskatoties uz tiešo ideoloģisko ietekmi, 50 gadu garumā tajā tika radītas ļoti spilgtas izrādes bērniem, jauniešiem un, protams, visiem skatītājiem. Par to atbildīgi bija režisori Boriss Praudiņš, Pāvels Homskis, Nikolajs Šeiko un Ādolfs Šapiro, kurš teātri vadīja no 1964.gada līdz likvidācijai 1992.gadā. Bet šodien par pirmo izrādi un ieskicēsim arī teātra dibināšanas notikumus.

17:00

Ziņas

17:04

Laika ziņas

17:05

Pēcpusdiena

ES iesniedz PTO sūdzību par Ķīnu par tās vēršanos pret Lietuvu
Virsdiriģenti Covid ierobežojumu dēļ bažīgi par 2023. gada dziesmu svētku norisi

Eiropas Savienība (ES) ceturtdien Pasaules Tirdzniecības organizācijā (PTO) iesniegusi sūdzību par Ķīnu, kas vēršas pret Lietuvu saistībā ar Viļņas tuvināšanos ar Taivānu.

Vada:

Tālis Eipurs
Ilze Puncule-Aginta

Lasīt vairāk

17:30

Ziņas

17:33

Laika ziņas

17:34

Sporta ziņas

17:39

Eiro fokusā

Latgalē ap 20 procentiem iedzīvotāju nav uzkrājumu

Vairāk kā puse iedzīvotāju aizvadītā gada nogalē Luminor bankas veiktajā aptaujā norādīja, ka šogad, salīdzinot ar pagājušo gadu, viņu finanšu situācija nemainīsies vai pat uzlabosies, kas liecina par to, ka kopumā iedzīvotāji gada beigās par savu finanšu situāciju bija noskaņoti pozitīvi. Luminor bankas pārstāvjiem gan norādot, ka pozitīvais noskaņojums šogad gan var būt jau mainījies, ņemot vērā, ka ir sadārdzinājušās elektroenerģijas un citu pakalpojumu cenas, par kurām šobrīd mājsaimniecības un uzņēmumi saņem rēķinus. Par to, kādi ir secinājumi pēc aptaujas par iedzīvotāju finanšu situāciju Latgalē, vairāk Lāsmas Zutes-Vītolas sagatavotajā ierakstā.

Vada:

Lāsma Zute - Vītola

Lasīt vairāk

17:44

Pēcpusdiena

Tādi esam. Covid ierobežojumi ietekmē sporta dzīvi Latvijas pagastos, tādēļ sporta darba organizatori rosina iedzīvotājus nodarboties ar individuālām sporta aktivitātēm - doties pastaigās, nūjot, skriet un braukt ar velosipēdu. Lai būtu lielāka iedvesma to visu darīt, papildus tiek skaitīti noietie un noskrietie kilometri, un labākie tiek pie balvām. 17. janvārī noslēdzās pasākums „Rundāles pagasta Ziemas Izturībnieks un 5 nedēļās čaklākais pasākuma dalībnieks nogāja 1062 kilometrus.
Mediju apskats.

Vakara pārraides

18:00

Ziņas

18:04

Laika ziņas

18:05

Dienas notikumu apskats

Ceturtdiena, 27. janvāris, pl. 18:00

Lasīt vairāk

18:30

Atvērtie faili

#73 Latvijā ir augsts alkohola patēriņš: "Mūsu kultūrā alkohols ir ārkārtīgi nostiprināts"

Raidījums pēta, kāpēc Latvijā ir augstākais alkohola patēriņš Eiropas valstīs un kādas tam ir sekas.

Vada:

Kristaps Feldmanis
Anita Brauna
Baiba Runce

Lasīt vairāk

19:00

Ziņas

19:04

Laika ziņas

19:05

Monopols

Ziemeļrīgas kultūras apvienības pārstāve, pasākumu organizatore Zane Auškāpa

Divi gadi kultūrā. Saruna par pārmaiņām, izmisumu, ķepurošanos, cerībām un realitāti ik dienu. Mūsu viešņa nepamet šo ceļu un rāda gaismu citiem. Ziemeļrīgas kultūras apvienības projektu mākslinieciskā vadītāja Zane Auškāpa.

Vada:

Ingus Ulmanis

Lasīt vairāk

20:00

Ziņas

20:04

Laika ziņas

20:05

Kā labāk dzīvot

Mācās arī tie, kas māca citiem: pasniedzēju atziņas pēc studijām ASV

Tiem, kuri kādam palīdz mācīties, reizēm jāmācās pašiem. Īsi pirms Ziemassvētkiem 6 dažādu augstskolu 22 pasniedzēji atgriezās no Eiropas Savienības finansētas programmas Bufalo Universitātē, kur apguva digitālās prasmes, dažādas mācību metodes un studentu mācību programmu vadīšanu. Kādas atziņas viņi ir guvuši un ko ievieš dzīvē, atgriežoties mājās?

Vada:

Loreta Bērziņa
Kristiāna Lapiņa

Lasīt vairāk

20:45

Labu nakti

Jasmīns. Pasaku stāsta Andris Keišs

21:00

Ziņas vieglajā valodā

21:05

Krustpunktā

Krustpunktā Krišjānis Kariņš. Jautājam par cīņu ar pandēmiju, starptautisko situāciju

Cīņa ar pandēmiju, centieni kompensēt strauji augošās cenas, starptautiskā situācija - valdībai šobrīd ir ļoti daudz spriedzes pilnu izaicinājumu. Krustpunktā izvaicājam ministru prezidentu Krišjāni Kariņu.

Vada:

Aidis Tomsons
Evija Unāma

Lasīt vairāk

22:00

Ziņas

22:04

Laika ziņas

22:05

Ielūdz Radioteātris

Lauras Vinogradovas romāna "Upe" dramatizējums. 3.daļa

Lauras Vinogradovas romāna "Upe" dramatizējums. 3.daļa. Dramatizējuma autors Dzintars Tilaks. Režisors Intars Rešetins. 

Lasīt vairāk

22:59

Mūzika

23:00

Ziņas

23:04

Laika ziņas

23:05

Dienas notikumu apskats

23:30

Atvērtie faili

#73 Latvijā ir augsts alkohola patēriņš: "Mūsu kultūrā alkohols ir ārkārtīgi nostiprināts"

Raidījums pēta, kāpēc Latvijā ir augstākais alkohola patēriņš Eiropas valstīs un kādas tam ir sekas.

Vada:

Kristaps Feldmanis
Anita Brauna
Baiba Runce

Lasīt vairāk

Nakts pārraides

00:59

Mūzika

02:58

Mūzika

03:59

Mūzika

04:58

Mūzika

00:00

Nakts ziņas

00:04

Laika ziņas

00:05

Nakts programmas pieteikums

00:06

Kultūras rondo

Interaktīva ekspozīcija “anšlavs eglītis. jaunais cilvēks” izveidota Inciema tornī

Raidījumu veltām rakstniekam, dramaturgam, gleznotājam, žurnālistam, makšķerniekam, vieglatlētam, riteņbraucējas, tuberkolozes slimniekam, augstrāptīgam dendijam un kautrīgam zēnam – Anšlavam Eglītim. Iemesls šim veltījumam ir jauna interaktīva ekspozīcija “anšlavs eglītis. jaunais cilvēks”, kura izveidota Inciema tornī. 

Vada:

Zigfrīds Muktupāvels

Lasīt vairāk

01:00

Nakts ziņas

01:04

Laika ziņas

01:05

Dienas notikumu apskats

02:00

Nakts ziņas

02:04

Laika ziņas

02:05

Monopols

Ziemeļrīgas kultūras apvienības pārstāve, pasākumu organizatore Zane Auškāpa

Divi gadi kultūrā. Saruna par pārmaiņām, izmisumu, ķepurošanos, cerībām un realitāti ik dienu. Mūsu viešņa nepamet šo ceļu un rāda gaismu citiem. Ziemeļrīgas kultūras apvienības projektu mākslinieciskā vadītāja Zane Auškāpa.

Vada:

Ingus Ulmanis

Lasīt vairāk

03:00

Nakts ziņas

03:04

Laika ziņas

03:05

Mūzika

04:00

Nakts ziņas

04:04

Laika ziņas

04:05

Ģimenes studija

Bērnam sāp zobs: kur meklēt palīdzību akūtos gadījumos un cik tas maksā

Savākti vairāk nekā 10 000 paraksti iniciatīvai par pieejamu bezmaksas zobārtsniecības palīdzību bērniem akūtos gadījumos. Kādas ir situācijas, ar kurām saskaras vecāki, un kur meklēt palīdzību, ja brīvdienās bērnam sāk sāpet zobs?

Vada:

Mairita Znotiņa
Ilze Zvaigzne

Lasīt vairāk

05:00

Nakts ziņas

05:04

Laika ziņas

05:05

Zināmais nezināmajā

Piecelieties, robottiesa nāk: Vai mākslīgais intelekts varētu aizstāt tiesnešu darbu?

Vai humanoīdi roboti nākotnē izskatīs lietas un tiesnešu vietā pieņem lēmumus? Vai varam uzticēties robota spriestpējai un kā jau šobrīd mākslīgais intelekts atvieglo prokuroru darbu?

Vada:

Sandra Kropa
Zane Lāce-Baltalksne
Paula Gulbinska

Lasīt vairāk