Gadu raidījumā Diplomātiskās pusdienas sākam ar stāstu par valsti, kurai ir pavisam savāda jaungada tradīcija – leģenda par sīpolu. Leģendas godināšanai pusnaktī milzīgs, Ziemassvētku gaismām izdaiļots sīpols tiek nolaists no pilsētas mērijas jumta. Un tas, lai godinātu kādu aizgājušo laiku uzņēmējdarbību – pasaulē labāko sīpolu audzēšanu.

Šajā jaunajā gadā gan arī šī tradīcija notika virtuāli.

Bet runa ir par 1505. gadā Huana de Bermudeza atklātajām un viņa vārdā nosauktajām Bermudu salām. Pirmie iedzīvotāji gan tajās apmetās tikai apmēram simts gadus vēlāk, jo tās ir grūti kuģojamas.

Bermudu salas, līdzīgi, kā Folklenda salas ir viena no 14 Apvienotās Karalistes aizjūras kolonijām, kurai ir konstitucionālās un politiskās saiknes ar Lielbritāniju. Proti, Bermudu salām ir sava iekšpolitika un ekonomiskā pārvalde, bet Lielbritānijas karaliene tomēr ir valsts galva, kā arī militāri un ārpolitiski salas pieder Apvienotajai Karalistei. 

1995. gadā notikušajā referendumā bermudieši noraidīja neatkarības iegūšanas iespēju.

Bermudu salās dzīvo apmēram 72 tūkstoši iedzīvotāju, kas ir tikai nedaudz vairāk kā šobrīd dzīvo Liepājā. Nedaudz vairāk kā puse ir afrikāņu izcelsmes iedzīvotāji un trešā daļa ir baltādainie. Tam pamats ir vēsturiskā Bermudu salu kā vergturu centra darbība. Ekonomika Bermudu salās ir maza, bet diezgan ņipra. Un tāda tā ir bijusi visu 20. gadsimtu, konstanti saglabājot augsta dzīves līmeņa rādītājus. 

Dabas resursi – ģeogrāfiskā atrašanās vieta starp divām ilglaicīgi pasaules ietekmīgākajām ekonomikām ar milzīgu savstarpējo tirdzniecības apjomu. Un lilijas ziedi – vienīgā lauksaimniecības eksporta prece.

No 181 salas sastāvošais arhipelāgs tradicionāli ir bijis atkarīgs no tūrisma, bet 20. gadsimta beigās līderpozīcijas ieguva starptautisko finanšu un apdrošināšanas pakalpojumu sektors, kas mūsdienās veido ap 85 procentiem valsts IKP. 

Bermudas, protams, ir pazīstamas kā viena no ofšoru teritorijām ar zemiem nodokļiem un banku politiku, kur slepenība attiecībā uz saviem klientiem ir augstā vērtē. Proti, šī ir viena desmit lielākajām “nodokļu paradīzēm” pasaulē.

Kāds piemērs - naftas kompānija "Shell". Laika posmā no 2018. līdz 2019. gadam "Shell" aptuveni septiņus procentus no savas kopējās peļņas, jeb aptuveni 2,7 miljardus eiro novirzīja caur beznodokļu zonās - Bermudās un Bahamās - reģistrētiem uzņēmumiem, kuros strādā tikai 39 cilvēki. Ja šāda peļņa būtu reģistrēta, piemēram, kompānijas mātes zemē Nīderlandē, nodokļos tiktu samaksāti 570 miljoni eiro.

Ja paskatāmies uz oficiālajiem ekonomikas rādītājiem, tad IKP uz vienu iedzīvotāju (PPP) Bermudās ir apmēram 2,65 reizes lielāks nekā Latvijā un pēc Pasaules Bankas datiem ir apmēram 70 tūkstoši eiro. 

Bermudieši paši saka, ka viņu ienākumi ir aptuveni tādi paši vai nedaudz augstāki nekā Amerikās Savienotajās Valstīs. Taču ir viena nianse – bermudieši nemaksā ienākumu nodokli. Algas nodokli maksā darba devējs, kurš var no jūsu algas ieturēt 6 procentus, lai samaksātu ienākumu nodokli. Šeit gan ir jāpiebilst, ka Bermudas regulāri figurē arī starp dzīvošanai pašām dārgākajām vietām pasaulē, jo faktiski visas preces tiek importētas. 

Šobrīd Covid ietekmē viens no lielākajiem izaicinājumiem, protams, ir trieciens Bermudu tūrisma sektoram. Tas veido ap pieciem procentiem valsts IKP, bet nodarbina daudz vairāk cilvēku. Šobrīd, piemēram bezdarbs valstiņā tiek rēķināts jau virs 10 procentiem un arī atgūšanās nebūs ātra, redzot, kā attīstās situācija Covid-19 izplatību pasaulē.

Kkritums ir bijis ļoti straujš – piemēram, viesnīcu un restorānu bizness pagājušajā gadā nopelnīja aptuveni 11 miljonus eiro, salīdzinot ar vairāk nekā 43 miljoniem eiro pirms gada. Taču dati rāda, ka vienlaicīgi ir strauji pieauguši arī valdības izdevumi, piemēram, nodrošinot bezdarbnieku pabalstus. Gada laikā šie izdevumi ir pieauguši gandrīz par 75 procentiem.

Tieši nodarbinātība un nepieciešamie taupības pasākumi pašlaik tiek saukti par galvenajiem Bermudu izaicinājumiem. Bijusī Bermudu valdības pārstāvniecības Vašingtonā vadītāja Šerila Pekvuda norāda, ka ir pienācis laiks nopietni pārskatīt arī valdības nodokļu politiku.

Un vēl Bermudu salas saistās ar Bermudu trīsstūri. Tas ir zināms kā trijstūris, kurā notiek visādas dīvainas lietas. To sauc par trijstūri, jo tā ir teritorija, kas atrodas atrodas starp Floridu, Bermudu salām un Puertoriko. Bēdīgi slavena šī vieta ir, jo ir daudzi gadījumi, kad lidmašīnas un kuģi ir pazuduši vai noslīkuši Bermudu trijstūri. Paši transporta līdzekļi parādījās pēc daudziem gadiem, taču jau bez pasažieriem. Tādēļ arī Bermudu trijstūri sauc arī par Velna trijstūri.

 

Eiropas Parlamenta granta projekta „Jaunā Eiropas nākotne” programma.*

* Šī publikācija atspoguļo tikai materiāla veidošanā iesaistīto pušu viedokli. Eiropas Parlaments nav atbildīgs par tajā ietvertās informācijas jebkādu izmantošanu.