No nākamā gada 1. janvāra mainīsies bezdarbnieku pabalstu aprēķināšanas kārtība. Ja līdz šim bezdarbnieka pabalstu varēja saņemt deviņus mēnešus, tad nākamgad pabalsta izmaksas laiks samazināsies līdz astoņiem mēnešiem. Mainīsies arī bezdarbnieka pabalsta procentu sadalījums pa mēnešiem.

2019.gadā vidējais bezdarba līmenis Latvijā bija 6,1 %. Tai pat laikā Nodarbinātības valsts aģentūrā reģistrētas 32 814 brīvas darba vakances. Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūreas (VSAA) vecākā eksperte Ilze Paleja stāsta, ka izmaiņas bezdarbnieku pabalstu saņemšanā attieksies uz tiem, kas bezdarbnieka statusa iegūšanai pieteiksies no 2. janvāra.

Cik liels būs bezdarbnieka pabalsts? Katram individuāls - tas atkarīgs no apdrošināšanas stāža un sociālo iemaksu apjoma. Turpina VSAA vecākā eksperte Ilze Paleja.

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētājs Egils Baldzēns iebilst pret to, ka bezdarbnieku pabalsta laiks samazināts, lai atrastu papildus naudu budžetā citiem mērķiem.

Bankas "Citadele" ekonomists Mārtiņš Āboliņš vērtē, ka bezdarbnieku pabalsta samazināšana par vienu mēnesi nebūs ļoti būtiska, tomēr uzsver, ka pabalstiem ir ekonomiku stabilizējoša funkcija.

Bezdarbnieka pabalstu var saņemt, ja darba stāžs ir ne mazāks par vienu gadu un ir veiktas obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas ne mazāk kā 12 mēnešus pēdējo 16 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas. Pieteikties bezdarbnieka vai darba meklētāja statusa iegūšanai var arī elektroniski.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.