Nav šaubu, ka samazinātās 5% PVN likme augļiem un dārzeņiem pēc 2020. gada 31. decembra ir jāsaglabā. Par to pārliecību pauž viens no Kurzemes lauksaimniekiem - ābolu audzētājs no Aizputes novada Dainis Ozols.

Viņš savā zemnieku saimniecībā „Ozoli - 7” ābolus audzē aptuveni 3 ha lielā platībā un pārliecinājies, ka šāda nodokļu politika ir ļāvusi saglabāt saimniecības arī tiem, kuriem bija lemts bankrots.

Dainis Ozols Aizputes novadā sāka saimniekot 90. gadu sākumā. Tagad viņš kopā ar savu dzīvesbiedri Apriķos audzē ābolus vairāku hektāru platībā, kas ir ģimenes pamatnodarbošanās.

Zemnieks nešaubās, ka samazinātā 5% PVN likme augļiem un  dārzeņiem Latvijai ir nepieciešama,  turklāt tāda prakse ir citās Eiropas valstīs, spriež Dainis Ozols.

Efektu no PVN likmes samazināšanas nevar iegūt īstermiņā, kā to cilvēki gribētu redzēt, spriež zemnieks. Lauksaimniekiem, kuri nodarbojas ar augļu un dārzeņu audzēšanu, pirms nepilniem trīs gadiem pieņemtais lēmums, samazināt PNV likmi, bija pat izšķirošs nodokļu samazinājums. Lēmumu pieņemšanā jāņem vērā ne tikai sausie skaitļi, kas parādās grafikos. Situācija nav viennozīmīga, un diskusijām ir jāturpinās ne tikai par PVN likmi.

Kā zināms, pagājuši nepilni trīs gadi, kopš Latvijā svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem tiek piemērota 5% PVN likme.  Zemkopības ministrijas (ZM) informatīvais ziņojumā secināts, ka dažādu pārkāpumu skaits augļu, ogu un dārzeņu tirdzniecībā ir samazinājies par 20% un vidējais darba ņēmēju skaits nozarē ir pieaudzis par gandrīz 6%. Tādējādi legāli strādājošie komersanti ir kļuvuši konkurētspējīgāki. Vienlaicīgi, augļu, ogu un dārzeņu cenas samazinājušas par 11,7%.

Savukārt FM uzskata, ka pilotprojekts nav bijis sekmīgs un ziņojumā norādītie aprēķini ir interpretēti maldīgi.  Samazinātā likme augļiem, ogām un dārzeņiem – 5% apmērā ir ieviesta uz ierobežotu laiku līdz šī gada beigām un Zemkopības ministrijas sagatavotais izvērtējums ir iesniegts izskatīšanai un lēmuma pieņemšanai valdībā.

Sižeta tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.