Pagājušajā nedēļā Finanšu izlūkošanas dienests uzsāka izglītojošu akciju "Zini naudas li(ī)kumus!". Tās mērķis ir informēt mazos un vidējos uzņēmumus, kā arī sabiedrību par izvairīšanos no iesaistīšanās finanšu un ekonomiskajos noziegumos. Kā liecina Finanšu izlūkošanas dienesta dati, šī gada pirmajā pusgadā Latvijā ierosināti 102 kriminālprocesi par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju – par noziedzīgiem nodarījumiem nodokļu jomā un tautsaimniecībā, krāpšanu un kukuļošanu.

Lai palīdzētu atpazīt un izprast finanšu un ekonomiskos noziegumus, Finanšu izlūkošanas dienests izveidojis digitālu spēli. Dienesta vadītāja Ilze Znotiņa stāsta, ka spēlē ir trīs darbojošās personas – rietumu aģents, kas sadarbojas ar ienaidniekiem, lupatu lelle jeb cilvēks izkārtne un naudas mūlis jeb netīras naudas kurjers. Šie tēli palīdzēs saprast, kā rīkoties dažādās situācijās. Piemēram, par naudas mūli kļūst cilvēks, kas nodod svešai personai savus datus un ļauj caur savu bankas kontu pārskaitīt nezināmas izcelsmes naudu.

Izglītojošo akciju „Zini naudas likums” atbalsta arī LDDK. Finanšu un nodokļu eksperts Jānis Hermanis uzsver, ka pienācis laiks par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu un citiem finanšu noziegumiem runāt arī ar uzņēmējiem un sabiedrību.

Latvijas Biznesa savienības padomes priekšsēdētāja Elīna Egle atgādina, ka Latvijā vairāk nekā 90% no visiem uzņēmējiem ir tieši mazie un vidējie uzņēmēji, un tieši viņiem ir būtiski saprast, kādi ir riski mūsdienu digitālajā pasaulē.

Digitālo spēli, kas ļaus atpazīt naudas atmazgāšanas gadījumus, meklējiet mājas lapā.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.

Plašāks stāsts par akciju raidījumā Kā labāk dzīvot.