Šobrīd notiek akcija „Dod riepām otru dzīvi". Latvijas Zaļais fonds aicina iedzīvotājus līdz 30. aprīlim nolietotās automašīnu riepas bez maksas nodot 20 šķiroto atkritumu savākšanas punktos visā Latvijā. Eksperti aprēķinājuši, ka šobrīd Latvijā ir ap 105 000 tonnu nolietotu riepu. Riepas ir viens no atkritumu veidiem, ko var izmantot kā otrreizējo izejvielu.

Pēdējo 10 gadu laikā Latvijā reģistrēti 911 tūkstoši transportlīdzekļu. Ja pieņemam, ka riepas kalpo vidēji trīs gadus, tad ik gadu Latvijā nederīgas kļūst ap 25 000 tonnu auto riepu. Latvijas Zaļā fonda izpilddirektore Solveiga Grīsle stāsta, ka par visu riepu aprites ciklu – arī par to savākšanu, būtu jāatbild auto tirgotājiem.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Vides aizsardzības departamenta direktore Rudīte Vesere stāsta, ka pirms diviem gadiem, kad negodprātīgu uzņēmēju dēļ radās problēmas ar riepu apsaimniekošanu – uzņēmēji riepas savāca, bet tālāk nepārstrādāja, ministrija sāka domāt, kā šo procesu regulēt. Tika veikts pētījums par nolietotu riepu apsaimniekošanas praksi un pārstrādi Latvijā un Eiropā, un tā rezultātā izstrādāti vairāki jauni Ministru kabineta noteikumi.

Līdz 30. aprīlim Latvijas zaļais punkts aicina iedzīvotājus bez maksas nolietotās auto riepas nodot 20 šķiroto atkritumu savākšanas punktos. Solveiga Grīsle stāsta, ka viņu mērķis ir rosināt cilvēkus padomāt, kur atstājam nolietotās auto riepas.

Kā liecina pētījums, pērn Latvijā bija astoņi uzņēmumi, kas izmanto nolietotās riepas kā izejmateriālu jaunu produktu ražošanai. Rudīte Vesere stāsta, ka vecās riepas var izmantot daudzās jomās un radīt inovatīvus produktus.

Solveiga Grīsle arī norāda, ka jādomā par informācijas pieejamību internetā. Šobrīd trūkst vienotas mājas lapas, kur būtu informācija par visiem atkritumu apsaimniekotājiem, kas pieņem nolietotas auto riepas.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.