Latvijā no 1. augusta par 15% tika samazināts akcīzes nodoklis stiprajam alkoholam. Tomēr daudzos veikalos alkohola cenas nav mainījušās. Tirgotāji skaidro, ka viņiem ir lieli uzkrājumi un, kamēr tie nebūs pārdoti, cenas mazākas nekļūs. Akcīzes nodokļa samazinājumu jūt pircēji pierobežas veikalos.

Akcīzes nodokli maksājam par precēm, kas nodara kaitējumu veselībai – par tabaku un alkoholu. Kā skaidro Valsts ieņēmumu dienesta (VID) akcīzes preču aprites daļas vadītāja Baiba Šmite-Roķe, lēmuma par akcīzes nodokļa samazināšanu alkoholam mērķis bija pasargāt valsts budžetu no ienākumu samazinājuma, ko dod alkohola tirdzniecība pierobežā.

Valkā ir pieci specializētie dzērienu veikali. Veikala vadītāja Sabīne Dubrovska stāsta, ka tirdzniecības apjomi nav samazinājušies. Veikalam nav bijuši lieli dzērienu uzkrājumi, tāpēc liela daļa preču jau tiek tirgoti ar samazināto akcīzi.

Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs vērtē, ka alkohola tirdzniecība pierobežā ļoti atšķiras no tirdzniecības pārējā Latvijā. Ja Valkā, Ainažos un Valmierā alkoholu izpērk igauņi un somi, tad pārējā Latvijā pārdošanas apjomi ir mazāki. Veikalos ir arī lieli dzērienu krājumi, par ko samaksāts lielāks akcīzes nodoklis.

VID akcīzes preču aprites daļas vadītāja Baiba Šmite-Roķe skaidro, ka jau 2007. gadā valsts pieņēma lēmumu – ja nodokļa likme samazinās, valsts starpību neatmaksā. Viņa gan aicina pircējus šajā situācijā nevainot tirgotājus.

Par 15% zemāka stiprā alkohola akcīzes nodokļa likme būs spēkā līdz nākamā gada 1. martam, tad plānots to atkal palielināt.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.