Apstrādes rūpniecība ir viena no lielākajām Latvijas tautsaimniecības nozarēm un veido 12% no Latvijas iekšzemes kopprodukta. Pērn tajā strādāja 12,9% no visiem nodarbinātajiem. Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati - ja 2017. gadā apstrādes rūpniecības ražošanas apjoms gada laikā auga par 8%, tad šogad tikai par 3%.

Apstrādes rūpniecības nozarē ietilpst 22 apakšnozares. Lielākās ir kokapstrāde un pārtikas produktu ražošana, arī tekstilizstrādājumi un apģērbs, metālizstrādājumi, transportlīdzekļi, farmācija, ķīmija un citas. Bankas „Citadele” ekonomists Mārtiņš Āboliņš vērtē, ka apstrādes rūpniecības nozare šogad augusi atbilstoši prognozēm – tuvu 3%.

Lielāko daļu – 29,2 % no apstrādes rūpniecības nozares veido kokapstrāde, 19,5% - pārtikas produktu ražošana. Abām nozarēm pēdējie gadi nav bijuši tik veiksmīgi kā iepriekš. Latvijas darba devēju konfederācijas finanšu un nodokļu eksperts Jānis Hermanis vērtē, ka nozare joprojām attīstās stabili.

Ekonomikas ministrijas Analītikas dienesta vadītāja Dace Zīle stāsta, ja vasarā apstrādes rūpniecība auga tikai par 2,3%, tad septembrī – jau par 8,7%. Viņasprāt, kopējais nozares pieaugums 3% gadā ir labs rādītājs, neraugoties uz svārstībām gan kokapstrādē, gan pārtikas ražošanā.

Bankas „Citadele” ekonomists Mārtiņš Āboliņš stāsta, ka par izmaiņām apstrādes rūpniecības izaugsmē liecina uzņēmēju negatīvākais noskaņojums. Un tieši šī nozare signalizē par iespējamām problēmām nākotnē arī citās nozarēs.

Eksperti prognozē, ka arī nākamgad apstrādes rūpniecības nozares pieaugums varētu būt nedaudz mazāks nekā šogad un tas nepārsniegs 2%. Tomēr uz Eiropas fona Latvijas rūpniecība šobrīd ar pieaugumu 3% gadā izskatās labi.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.