Latvijā 46% aptaujāto iedzīvotāju par noderīgāko viedierīci mājās atzinuši novērošanas kameru, liecina mobilo sakaru operatora "Tele2" un pētījumu aģentūras "Norstat Latvija" aptauja par iedzīvotāju viedierīču lietošanas tendencēm.

Vienlaikus 33% aptaujāto iedzīvotāju par noderīgāko viedpalīgu atzinušo durvju videozvanu. Iedzīvotāji videokameru uzstādīšanu mājokļos joprojām vērtē dažādi un ne visi ir gatavi izmantot modernās tehnoloģijas, savukārt uzstādītāji spriež, ka ar viedtālruni šobrīd var principā vadīt visu.

Aptaujātie liepājnieki viedās tehnoloģijas, kas, piemēram, tiek uzstādītas drošības nolūkiem vērtē neviennozīmīgi, ja citi tās izmanto gan savos ofisos, gan mājokļos, tad citi par tām nedomā vispār.

Arvien biežāk viedierīces, kā to sarunā atzina arī kāda sieviete, izmanto ģimenes ar bērniem. Šo faktu apstiprina arī viens no drošības ierīču uzstādītājiem Liepājas uzņēmuma SIA „YAS” īpašnieks Jānis Matvejevs.

Iespējas mūsdienās ir ļoti plašas, spriež Jānis Matvejevs, kuram jau ir daudzu gadu pieredze, uzstādot dažādas drošības ierīces un novērošanas sistēmas arī Liepājas ostā, turklāt ir ļoti plašas iespējas, izmantojot tieši viedtālruni.

Videonovērošanas kameras Liepājā izmanto arī piedzīvojumu takas „Tarzāns” saimnieki, jo objekts atrodas brīvā dabā Karostā. Šobrīd jau grūti iedomāties publiskus objektus bez kādām drošības ierīcēm, spriež piedzīvojumu takas vadītājs Kaspars Teivāns. Privātmājā novērošanas kameras ir, bet dzīvoklī par to tiek vēl domāts.

Liepājnieks Jānis Matvejevs, kurš uzstāda drošības iekārtas, norāda, ka joprojām cilvēki ir kūtri ar dūmu detektoru uzstādīšanu, kaut gan tā šobrīd jau ir obligāta prasība. Aptaujā par viedierīču tendencēm noskaidrots, ka ceturtā daļa respondentu vēlētos iegādāties apkures regulēšanas ierīces, kas sniedz energoefektivitātes iespējas mājoklī. Savukārt 23% aptaujāto iedzīvotāju labprāt ierīkotu mājā gudrās rozetes, kurās elektrības padevi var ieslēgt vai izslēgt attālināti ar viedtālruņa palīdzību. Vienas no populārākajām aptaujā norādītajām lietām ir mājdzīvnieku izsekošanas ierīces, kas ļauj noteikt suņa vai kaķa atrašanās vietu, kā arī digitāla dzīvnieku barotava, kas dotu iespēju par mājdzīvnieka pusdienām un vakariņām parūpēties attālināti, ja saimnieku nav mājās.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.